Ostatnia sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego w tej kadencji - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Ostatnia sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego w tej kadencji

Przeczytaj także

Ostatnia sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego VI kadencji odbyła się we wtorek w Kielcach. To była długa, trudna i nietypowa kadencja – podkreślali radni sejmiku.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski (PiS) zwrócił uwagę, że mijająca kadencja była wyjątkowa, jeśli chodzi o czas jej trwania, zakres pracy oraz trudności zewnętrzne – pandemię koronawirusa czy kryzys uchodźczy wywołany wojną w Ukrainie. W trakcie kadencji kilkukrotnie ważyły się też losy koalicji rządzącej, którą tworzyli radni związani ze Zjednoczoną Prawicą.

„Matematyka od samego początku kadencji nie była dla nas korzystna – jeden mandat dający większość w sejmiku to nie dużo. W trakcie kadencji niektórzy nasi koledzy zmienili opcje, a powody trudno oceniać, ale myślę, że były one bardziej merkantylne niż merytoryczne. Szkoda” – powiedział we wtorek dziennikarzom Bętkowski.

Marszałek zwrócił uwagę, że – pomimo tych problemów i kilkukrotnego szukania większości – zarząd „dotrwał do końca kadencji i zrealizował perspektywę unijną w 100 proc.”. „Dokonaliśmy wielu inwestycji, które będą służyć mieszkańcom regionu świętokrzyskiego” – podkreślił marszałek.

Wśród najważniejszych wymienił budowę w Kielcach Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, modernizację zabytkowej siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach czy powstanie ośrodka edukacyjno-przyrodniczego w Umianowicach.

Radny niezrzeszony Janusz Koza przyznał we wtorek, że w tej kadencji zrealizowano projekty, które będą służyć mieszkańcom regionu. „Ale można było zrobić dużo więcej” – zastrzegł. „Chociażby wykorzystując dobrą sytuację finansową województwa, nadwyżkę operacyjną i niewielkie zadłużenie, to wszystko mogło służyć temu, aby zdolności kredytowe budżetu województwa świętokrzyskiego wykorzystać prorozwojowo” – ocenił Koza.

Krytykował także przesuwanie w czasie inwestycji drogowych, brak odpowiedniego nadzoru nad jednostkami podległymi marszałkowi województwa, a przede wszystkim – jego zdaniem – marginalizację Kielc w dokumentach planistycznych województwa świętokrzyskiego.

Przypomniał, że Świętokrzyskie jest najszybciej wyludniającym się województwem, a – pomimo jego apeli – nie został powołany zespół ekspertów, którego zadaniem byłoby opracowanie polityki przeciwdziałania negatywnym procesom demograficznym.

Zdaniem przewodniczącego sejmiku Arkadiusz Bąka „to była długa, trudna i nietypowa kadencja”. „Kadencja niezwykłych ludzi o bardzo wyrazistych poglądach” – zaznaczył. Dodał, że w historii zapisze się nietypowymi zdarzeniami, w tym m.in. trzykrotną zmianą na stanowisku przewodniczącego.

W 2018 roku do 30-mandatowego Sejmiku 16 radnych wybranych zostało z list PiS, 9 – PSL, 3 – KO, po jednym mandacie uzyskali przedstawiciele komitetów: SLD Lewica Razem i Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty. Sejmikowa większość funkcję marszałka powierzyła Andrzejowi Bętkowskiemu.

Jednak w marcu 2021 roku w koalicji doszło do pierwszych rozłamów. Wtedy z klubu PiS odszedł radny Janusz Koza, który otwarcie krytykował działania zarządu województwa. Tym samym Zjednoczona Prawica formalnie utraciła większość w Sejmiku. Kryzys pogłębił się kilka miesięcy później. Z klubu PiS wykluczono czworo innych radnych, którzy nie udzielili poparcia zarządowi podczas głosowań w sprawie wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu.

Opozycja zyskała większość w Sejmiku, potwierdzając to ostatecznie w 2023 roku. Wtedy z funkcji przewodniczącego odwołano Andrzeja Prusia (PiS), a na jego miejsce wybrano Arkadiusza Bąka (PSL). Bezskuteczna okazała się jednak próba odwołania zarządu województwa. W tym wypadku opozycja nie uzyskała większości bezwzględnej.

W latach 2018-2024 odbyło się łącznie 72 sesje. Sejmik przyjął blisko 900 uchwał. W mijającej kadencji zrealizowana inwestycje na ponad 6 mld zł, z czego około 600 mln dotyczyło zakupu nowego sprzętu medycznego dla szpitali. W mijającej kadencji powstało m.in. około 1000 miejsc opieki w żłobkach oraz prawie 1000 miejsc przedszkolnych. Wybudowano i wyremontowano około 180 km nowych dróg wojewódzkich oraz ponad 80 km nowych dróg rowerowych.

Autor: Wiktor Dziarmaga

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach

Przeczytaj także