Zielona rewitalizacja zabytkowego śródmieścia Kielc. Zmiany również na ulicy Bodzentyńskiej [ZDJĘCIA] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Zielona rewitalizacja zabytkowego śródmieścia Kielc. Zmiany również na ulicy Bodzentyńskiej [ZDJĘCIA]

Przeczytaj także

Zakończyła się modernizacja ulicy Bodzentyńskiej. To jedno z czterech miejsc, które objęte zostało projektem “Zielonej rewitalizacji zabytkowego śródmieścia Kielc”. Remont nawierzchni, przestrzeń wypoczynkowa, a także elementy drobnej architektury to tylko część nowości.

Jak czytamy w materiałach ratusza dotyczących projektu, do tej pory sposób zagospodarowania Bodzentyńskiej, będącej jedną z najstarszych ulic w Kielcach, nie zachęcał do spędzania tam czasu. Zaplanowano więc “strefę wypoczynku dla mieszkańców, z dużą ilością zieleni”, obejmując pracami omawiany teren wraz z placem Świętego Wojciecha. Projekt przebudowy przygotowała kielecka pracownia Terra Group, która jeszcze w 2018 roku wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny. 

– Wymieniono nawierzchnię ulicy i chodników. Zwraca uwagę uwidocznienie dawnego biegu Silnicy (rolę tę pełnią betonowe palisady – dop. red.). Nie wszyscy mieszkańcy wiedzieli, że w tym miejscu płynęła kiedyś ta rzeka. Pojawiła się również fontanna, a w sąsiedztwie kamienicy u zbiegu ulic Bodzentyńskiej i Kościuszki mamy przestrzeń wypoczynkowo – relaksacyjną, wraz ze stalową pergolą – przyznaje Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Dodaje, że pergola ma porosnąć roślinami, dzięki czemu pojawi się naturalna zasłona, “co z pewnością da cień i spowoduje, że przebywanie w tej przestrzeni będzie łatwiejsze i przyjemniejsze, szczególnie w gorące dni”. – Pojawiły się również elementy drobnej architektury. Jest też dodatkowy zjazd dla osób niepełnosprawnych. Nie brakuje roślinności nawiązującej do rzecznego charakteru tego miejsca – podsumował.

Przy ul. Bodzentyńskiej  i pl. św. Wojciecha posadzono 11 drzew, kilkaset krzewów, między innymi dereń rozłogowy, cis, hortensje i bez. Szata roślinna została wzbogacona o ponad 3 tys. bylin i traw ozdobnych. 

Prace skończone, ale pozostał odbiór techniczny

Przypomnijmy, że całe zadanie obejmuje także inwestycje na skwerze im. I. Sendlerowej, Rynku i terenu przed dawną Synagogą. Miasto Kielce pozyskało na ten cel wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowy Fundusz Polski Ład. Prace realizowała firma Remondis z Warszawy. 

–  Zielona rewitalizacja obejmuje cztery lokalizacje. 23 kwietnia firma złożyła zawiadomienie do urzędu o zakończeniu prac budowlanych. Dostarczono także stosowną dokumentację, która jest teraz przedmiotem analiz, czy jest ona zbieżna z zapisami umowy. Następnie wszystkie miejsca zostaną sprawdzone przez pracowników ratusza i realizatora – przekazuje Marcin Januchta.

Uzupełnia przy tym, że “czynności odbiorowe muszą się rozpocząć w ciągu 14 dni od złożenia przez wykonawcę zawiadomienia”, co stanowi zarówno czas na zapoznanie się ze wspomnianą dokumentacją, jak i wyznaczenie terminu odbioru. Dlatego niektóre obszary mogą być jeszcze ogrodzone. Ponadto w ramach rewitalizacji mogą być jeszcze wykonywane działania dotyczące uprzątnięcia terenu.

Przeczytaj także