Ostrzeżenie o burzach z gradem i gwałtownych wzrostach stanów wód - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Ostrzeżenie o burzach z gradem i gwałtownych wzrostach stanów wód

Przeczytaj także

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek dla całego regionu świętokrzyskiego ostrzeżenie o burzach z gradem i gwałtownych wzrostach stanów wód.

Synoptycy przewidują, że na terenie województwa świętokrzyskiego wystąpią burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami padać może grad.

Ostrzeżenie drugiego stopnia dla ośmiu powiatów (włoszczowski, jędrzejowski, konecki, skarżyski, kielecki, buski, kazimierski i pińczowski) obowiązuje we wtorek od godz. 13 do 21, a dla kolejnych pięciu (starachowicki, ostrowiecki, sandomierski, opatowski i staszowski) od godz. 15 do 22. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk określono na 80 proc.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także we wtorek ostrzeżenie pierwszego stopnia o gwałtownych wzrostach stanów wód. W przypadku zlewni Nidy, Czarnej (Staszowskiej), Koprzywianki, Kamiennej i Wisły od ujścia Sanu do ujścia Iłżanki (część lewobrzeżna) ostrzeżenie obowiązuje od godz. 13 we wtorek do północy z wtorku na środę. Synoptycy prognozują, że w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.

Stany ostrzegawcze mogą zostać także przekroczone w zlewni Pilicy. W tym przypadku ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12 we wtorek do północy z wtorku na środę. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk synoptycy określili na 75 proc.

Autor: Janusz Majewski

Przeczytaj także