Posadzą 762 drzewa w 762 rocznicę założenia Kielc na prawie polskim - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Posadzą 762 drzewa w 762 rocznicę założenia Kielc na prawie polskim

Przeczytaj także

762 drzewa w 762 rocznicę założenia Kielc na prawie polskim. Dzięki Waszym głosom w Budżecie Obywatelskim w przyszłym roku zostanie posadzonych kilkaset nowych drzew!

Projekt „762 drzewa w 762 rocznicę założenia Kielc na prawie polskim” zdobył 3563 głosy w tegorocznym głosowaniu. To najlepiej oceniany projekt wśród tzw. zielonych inwestycji. Koszt projektu to 644 tys. zł.

– W roku 1260 Kielce po raz pierwszy zostały nazwane miastem na mocy lokacji na prawie polskim, czyli prawie zwyczajowym przydzielającym ziemie i określającym wysokość rocznej daniny. Od tego czasu wiele się w mieście zmieniło, także jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień. Kielce niegdyś były zielonym miastem, ale przez zwłaszcza ostatnie wieki, działalność miasta zmierzała do jego betonowania. Chcemy, żeby Kielce znowu mogły tonąć w bujnej zieleni, jak kiedyś i być wolne od miejskiego smogu – piszą pomysłodawcy projektu.

Projekt zakłada posadzenie w 2022 roku 762 szt. drzew: – 60% drzew z wyłączeniem gatunków wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza w pasach drogowych głównie przy ruchliwych arteriach, choć nie tylko – mogą być także sadzone przy bocznych ulicach; – 20% drzew na terenach miejskich instytucji publicznych, tj. szkoły, żłobki, przedszkola, urzędy, instytucje podległe miastu, itp.; – 20% drzew na tranach zielonych, np. parkach, skwerach, bezdrzewnych zieleńcach, nieużytkach.

– Drzewa pełnią wiele ważnych ról w mieście – produkują tlen, zatrzymują wodę, pyły unoszące się w powietrzu, redukują hałas, latem zmniejszają upał, dają schronienie w czasie deszczu, pozytywnie wpływają na samopoczucie ludzi, dają schronienie i pożywienie zwierzętom. Dzięki zieleni dużo lepiej mieszka się w mieście. Drzewa zatrzymają także zmiany klimatyczne. Z efektów projektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Kielc w tym osoby z niepełnosprawnością – dodają inicjatorzy zwycięskiego projektu.

Przeczytaj także