Powstanie nowe oświetlenie prawie 70 przejść dla pieszych na dk 73 - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Powstanie nowe oświetlenie prawie 70 przejść dla pieszych na dk 73

Przeczytaj także

Przejścia dla pieszych na drodze krajowej 73 w woj. świętokrzyskim mają być bezpieczniejsze, kielecki oddział GDDKiA planuje wykonanie nowego oświetlenie w 66 lokalizacjach w pięciu gminach – poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Małgorzata Pawelec-Buras, rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA poinformowała we wtorek, że na terenie gmin Morawica, Chmielnik, Busko-Zdrój, Stopnica i Pacanów oświetlonych i doświetlonych zostanie 66 przejść dla pieszych.

„W czerwcu podpisaliśmy umowę z wyłonioną w przetargu firmą Energokrzem na kwotę 5,8 mln złotych. W ramach kontraktu w ciągu najbliższych 12 miesięcy zrealizowane zostaną działania dla poprawy widoczności, a tym samym dla bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na świętokrzyskim odcinku DK73” – przekazała rzeczniczka.

Zadanie polegające na przygotowaniu dokumentacji i wykonaniu oświetlenia dedykowanego w 66 lokalizacjach ujęte zostało w Programie Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Docelowo w ramach tego programu w regionie świętokrzyskim doświetlonych zostanie ok. 670 przejść dla pieszych.

Pawelec-Buras dodała, że w tym roku kielecki oddział GDDKiA ogłosili do tej pory trzy przetargi na zadania dla poprawy bezpieczeństwa ruchu w obrębie przejść dla pieszych na drodze krajowej nr 73 na terenie gmin Morawica, Chmielnik, Busko-Zdrój, Stopnica, Pacanów; na drodze krajowej nr 42 na terenie gmin Końskie, Stąporków, Bliżyn, Skarżysko-Kamienna, Starachowice, Brody; na drodze krajowej nr 9 w Brodach, Kunowie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Bodzechowie.

„W ramach zadań zaprojektowane i wykonane zostanie oświetlenie lub doświetlenie przejść dla pieszych. Po analizie stanu bezpieczeństwa w niektórych lokalizacjach wykonane zostaną także dojścia do przejść dla pieszych, wysepki i azyle. Do tej pory ogłosiliśmy przetargi na doświetlenie przejść dla pieszych w 188 lokalizacjach, docelowo planujemy działania dla poprawy widoczności na 665 przejściach dla pieszych w województwie świętokrzyskim. W najbliższych miesiącach planowane jest ogłoszenie kolejnych siedmiu postępowań” – zaznaczyła rzeczniczka.

W ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 na terenie województwa świętokrzyskiego zrealizowane zostały takie zadania jak: budowa chodników przy DK74 na odcinku Adamów – Brzezie – Balbinów (ok. 4 km) i przy DK79 w Wyszmontowie (ok. 2 km). Trwa budowa ciągu pieszo-rowerowego na odcinku DK78 Nagłowice – Prząsław (ok. 7 km). Planowane są także realizacje: chodników w Górnie i na odcinku Tomaszów – Marcinkowice przy DK74, w Opatowie przy DK9, ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku DK42 Nowy Kazanów – Końskie, ronda w Zawadzie na DK74 i w Stopnicy na DK73, a także zatoki autobusowej z dojściem do przystanku w Lisowie przy DK73.

autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także