Prace nad ITS postępują, ale wolno. Z 60 skrzyżowań oddano do odbioru...9 - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Prace nad ITS postępują, ale wolno. Z 60 skrzyżowań oddano do odbioru…9

Przeczytaj także

Nie wiadomo, czy uda się wdrożyć Inteligentny System Transportowy we wcześniej zaplanowanym terminie. W ramach inwestycji zmodernizowanych ma być 60 skrzyżowań, jednak aktualnie do odbioru zgłoszono tylko kilka z nich. Ruszyły również prace u zbiegu alei IX Wieków Kielc, ulicy Nowy Świat i Pelca, gdzie przewidziano wykonanie robót drogowych. 

Przypomnijmy, że ITS ma ułatwić poruszanie się po mieście w godzinach szczytu, a najbardziej na zmianach skorzysta komunikacja miejska. Inwestycja obejmuje skrzyżowania wyposażone w sygnalizację świetlną. Mowa tutaj m.in. o wymianie sterowników, a w przypadku 20 z nich także robotach drogowych. Te dotyczą na przykład zbiegu alei IX Wieków Kielc, ulicy Nowy Świat i Pelca, gdzie pojawił się już wykonawca. Przy czym jeszcze niedawno przyznawano, że prace elektryczne zostały wstrzymane ze względu na temperatury.

– Prowadzone są niewielkie działania w układaniu kanalizacji teletechnicznej. To da się zrobić, bo ziemia jeszcze na tyle nie zmarzła. Jednak w tej chwili nie są wykonywane prace elektryczne, gdyż przy tych temperaturach po prostu izolacja by pękała i nie zostałoby to prawidłowo zrobione – opowiadał inżynier kontraktu Andrzej Choma.

Zaznacza jednocześnie, że w większości miejsc, gdzie prowadzone mają być również roboty drogowe, chodzi o korekty chodników, czy też poprowadzenie ścieżek rowerowych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku skrzyżowań Grunwaldzkiej z Jagiellońską, Tarnowskiej z Bohaterów Warszawy oraz Źródłowej z Zagórską. Tam wymagane są poważniejsze remonty, związane z układem drogowym i wymianą asfaltu. 

Co istotne, z wszystkich 60 skrzyżowań do odbioru zgłoszono dopiero 9. To znaczy, że tylko tam ukończono do tej pory wymagane działania. – Jeśli zaś chodzi o kamery to mowa tutaj o trzech różnych rodzajach. Jedne z nich służą do detekcji pojazdów. Tam gdzie nie możemy zastosować pętli indukcyjnej, to wykorzystujemy takie urządzenia. Posiadamy także kamery związane z wideomonitoringiem, które w 360 stopniach widzą obraz na tarczy skrzyżowania. Są też kamery ANPR służące do rozpoznawania tablic rejestracyjnych – przekazał Andrzej Choma.

Te elementy zostaną jednak zamontowane dopiero w późniejszym etapie inwestycji. Rozpoczął się z kolei montaż komputerów w autobusach miejskich. Urządzenia pozwolą na współpracę z sygnalizacją świetlną. Dzięki temu priorytet przejazdu uzyska omawiany pojazd. Pierwsze trzy autobusy miały być doposażane już w poprzednim tygodniu. – Jeśli nie wystąpią żadne problemy, to później powinno pójść to błyskawicznie. Podwykonawca zaznacza, że doposażenie wszystkich pojazdów zajmie mu dwa miesiące – stwierdził inżynier kontraktu.

Komputery znajdą się w 180 autobusach miejskich.

Wykonawca może nie zdążyć na czas

Choć ITS miał być wprowadzony w połowie 2022, to jednak termin realizacji inwestycji został przedłużony do maja 2023. Teraz okazuje się, że data ta również może zostać zmieniona.

Jesteśmy już po pierwszym wezwaniu o złożenie planu naprawczego. Termin jest bardzo mocno zagrożony. Wykonawca został zobowiązany do złożenia aktualizacji harmonogramu i wytłumaczenia się z zaistniałej sytuacji – informuje Andrzej Choma.

Koszt inwestycji to ponad 30 milionów złotych. Większą część tej kwoty pokrywają pieniądze ze środków unijnych. Środki te mogą być jednak zagrożone, jeśli miasto nie zdąży z realizacją zadania do końca 2023 roku.

Przeczytaj także