Rada Miasta poparła MPK. Przegłosowano skargę na prezydenta - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rada Miasta poparła MPK. Przegłosowano skargę na prezydenta

Przeczytaj także

Choć nie brakowało krytycznych uwag, to jednak radni ostatecznie przyjęli uchwałę dotyczącą zasadności skargi na prezydenta Kielc. Tę złożyło jeszcze w styczniu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. „Za” opowiedziało się 10 radnych, 9 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. 

Przypomnijmy, że w 12 -stronnicowej skardze MPK zarzucało włodarzowi miasta,  że ten działał na szkodę gminy poprzez “zaniechanie skorzystania z uprawnienia”, wynikającego z umowy zawartej w 2018 r. pomiędzy MPK, a miastem. – Gmina Kielce (jako organizator przewozów komunikacyjnych) ma prawo zwiększyć wielkość zadań przewozowych do +10% wyjściowego zakresu rzeczowego (czyli 1 029 700 km rocznie) za wykonanie których Gmina Kielce płaciłaby stawkę 8,51 zł/km zamiast stawki 10,95 zł/km przewidzianej w umowie z BP Tour Regio Sp. z o.o – czytamy w dokumencie.

MPK twierdzi, że ratusz nie musiałby wtedy “organizować przetargu w całości lub w przeważającej części” (na dwuletnią obsługę miasta 40 autobusami należącymi do samorządu Kielc w ramach „małego” kontraktu), a tym samym wyrządzać strat w wysokości 496 tysięcy złotych netto. – Przy czym szkody mogą wzrosnąć do 6 036 795,22 zł brutto jeżeli Gmina Kielce nadal będzie wydatkowała pieniądze na komunikację miejską w sposób nieracjonalny i sprzeczny z interesem podatnika – napisano w skardze. O sprawie w obszerny sposób pisaliśmy w TYM MIEJSCU.

„MPK było karane od 2019 roku”

Barbara Damian, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego przez około 30 minut odnosiła się do treści dokumentu w trakcie sesji Rady Miasta. – Ogłaszając przetargi w 2023 roku trudno było zakładać, że spółka, która funkcjonuje na rynku od wielu lat, ma ogromne doświadczenie i utrzymuje się głównie ze świadczenia usług przewozowych, trzykrotnie nie złoży oferty w postępowaniu przetargowym. Choć moim zdaniem wszystkie wymagania w specyfikacji istotnych warunków zamówienia spełniała – przekazała.

Przypominała również, że Rada Miasta zgodziła się na dołożenie 8,5 mln zł, co pozwoliło podpisać ostatecznie umowę z BP Tour Regio w 2023 r.. I wymieniała, że podobne działania były już czynione kilkukrotnie wcześniej (na przykład w 2017 roku dołożono 26 milionów, aby podpisać umowę z MPK). – MPK wskazuje w skardze, że skoro brakowało środków, to miasto powinno unieważnić przetarg. Czy tak samo zachowywało się w poprzednich przetargach, kiedy również brakowało środków? Gdy dotyczyło to ich oferty? Pragnę państwa zapewnić, że organizacja transportu publicznego nie następuję wbrew obowiązującym kontraktom i prawu –  powiedziała.

W trakcie sesji Rady Miasta głos zabrał też Bogdan Latosiński, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej MPK  – MPK było karane od 2019 roku. Tylko dlatego, że obsługiwało dwa kontrakty i każde z tych dwóch kontraktów miało różne koszty. Jeden z nich, który opiewał na 10 lat, był zobowiązany odnowieniem taboru. Drugi natomiast, dotyczący autobusów będących własnością miasta, nie wymagał takiego kroku – powiedział.

Zarzucał przy tym Barbarze Damian przekazywanie nieprawdziwych informacji, mówiąc np. „umowa nie przewidywała przerzucania linii, absolutnie nie ma takiego zapisu i to było niedopuszczalne”. –  Rozmowa idzie w błędnym kierunku, że MPK nie przystąpiło do przetargu. To jednak nie jest główny powód. Głównym powodem jest 10 – letnia umowa, która dokładnie określa, jakie zasady mają być stosowane pomiędzy stronami – stwierdził.

Cytował także słowa Elżbiety Śreniawskiej z 2019, byłej już prezes MPK, gdzie twierdziła ona między innymi, że „pod znakiem zapytania stoi dalszy los spółki, która obsługuje miasto Kielce za jedną z najniższych stawek w Polsce”.

„Próbujemy zastąpić prokuratora”

Choć rada przegłosowała wniosek formalny o głosowaniu bez dyskusji, to jednak wcześniej  w sprawie wypowiedział się m.in. Karol Wilczyński z klubu Koalicji Obywatelskiej (jako głos „za” wnioskiem).  – Dzisiaj Rada Miasta będzie próbowała zastąpić prokuratora w orzeczeniu co do niegospodarności, bo takie treści są widoczne w uzasadnieniu uchwały. Natomiast jest więcej takich „kwiatków”, które powodują, że nie dałoby się tego „uzdrowić” nawet w trakcie dyskusji. Na przykład w jednym miejscu tego uzasadnienia autor stwierdza, że miasto działało wbrew obowiązującemu kontraktowi. Pytanie gdzie i kiedy? W drugim stwierdza, że nie skorzystało z uprawnień umowy. To albo miasto musiało, albo nie musiało – zaznaczał.

Ostatecznie 10 osób opowiedziało się za przyjęciem uchwały. 9 był przeciw, 3 wstrzymały się od głosu. Co istotne, w czwartek Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji rozpoczęło też akcję protestacyjną. Dlatego też w autobusach znajdziemy plakaty oraz ulotki dołączone do numerów pisma „Pasażer”. W ulotce możemy przeczytać na przykład „władze Kielc MPK jako jedyną firmę w mieście, w której udziały ma również miasto, nie zwolniło z kar w trakcie pandemii”. 

Brak opisu.

Przeczytaj także