Radni przyjęli nową Wieloletnią Prognozę Finansową - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Radni przyjęli nową Wieloletnią Prognozę Finansową

Miejscy radni przyjęli w czwartek nową Wieloletnią Prognozę Finansową Kielc. Poprzedni dokument został uchylony przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

RIO zakwestionowało planowane dochody miasta w latach 2022-2023, w których założono, że do miejskiej kasy wpłynie 70 milionów złotych ze sprzedaży gruntów w Obicach (zakupionych na potrzeby budowy lotniska). W związku z tym prognoza finansowa musiała zostać zmieniona.

Beata Pawłowska, skarbnik miasta zaznaczyła, że proponowane zmiany zakładają przesunięcie terminu sprzedaży terenów w Obicach na lata 2025-28. Natomiast w latach 2022-23 miasto będzie zmuszone do zaciągnięcia kredytów.

Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta zwracał uwagę, że w ciągu dwóch lat miasto nie uregulowało sytuacji prawnej żadnej nieruchomości skupionej w obszarze zabezpieczonym pod lotnisko, które ostatecznie nie powstanie. „Prezydent poza stwierdzeniem, że w Obicach nie będzie lotniska, a strefa inwestycyjna, nie zrobił nic” – ocenił.

Suchański kwestionował także czy miastu uda się uzyskać 70 milionów ze sprzedaży gruntów. Przypomniał, że zarząd województwa tereny wycenił na 20 milionów.

„WPF jest zupełnie odrealniony. W ciągu dwóch dni przygotowany został dokument, którego nie dało się poprawnie opracować przez kilka miesięcy” – mówił z kolei Marcin Stępniewski, radny klubu PiS.

Obawy radnych budziła nie tylko zmieniona „w ekspresowym tempie” wieloletnia prognoza finansowa, ale również ewentualne problemy z realizacją inwestycji. Beata Pawłowska przyznała, że problemy z WPF mogłyby wpłynąć na trudności z zaciąganiem kredytów.

Ostatecznie radni przyjęli nową Wieloletnią Prognozę Finansową. Za było dziewięcioro radnych. Pięć osób było przeciw, a dziewięcioro radnych wstrzymało się od głosu.

Podczas czwartkowej sesji radni przyjęli także uchwałę ws. dofinansowania wymiany starych źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Przez najbliższe dwa lata, mieszkańcy domów jednorodzinnych będą mogli skorzystać z dofinansowania na ten cel w wysokości ośmiu tys. zł, natomiast właściciele budynków wielorodzinnych 40 tys. zł. Łącznie na program zostanie przeznaczone 2 mln zł.(PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także