Rozpoczyna się zadanie pod nazwą „Dostawa i montaż windy w rejonie ul. Henryka Sienkiewicza w Kielcach wraz z wykonaniem niezbędnych robót montażowo-budowlanych”. Z tego też powodu wykonawca inwestycji planuje wdrożenie czasowej organizacji ruchu na ulicy Żelaznej. Pierwszy etap powinien potrwać od 8 do 15 stycznia.
Jak informuje Miejski Zarząd Dróg, z uwagi na etapowy charakter realizacji inwestycji, przewiduje się zmiany w czasowej organizacji w zależności od postępu prac. Plan na najbliższe dni zakłada, że na zachodniej jezdni ul. Żelaznej wyłączony zostanie z ruchu fragment lewego pasa jezdni na odcinku 40 metrów (od wysokości południowego wyjścia z tunelu do wyjazdu z pl. Niepodległości w okolicy Poczty). Z kolei w przypadku wschodniej jezdni zwężony będzie fragment lewego pasa jezdni na odcinku 77 metrów (od wysokości południowego wyjścia z tunelu do wyjazdu z pl. Niepodległości w okolicy Poczty).
Inwestycja za ponad 1 milion złotych
Koszt inwestycji to 1 123 000 zł, a powstanie ona w rejonie tunelu prowadzącym do dworca PKP, od strony ulicy Sienkiewicza. Wykonawcą jest Intero Serwis Sp z o.o. – Robimy to z własnych środków i dlatego w 2024 roku (wtedy odbył się przetarg – dop.red.) zdecydowaliśmy się na jedną windę. Niestety nie znaleźliśmy żadnego programu na dofinansowanie. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie posiada opcji związanych z tego typu przedsięwzięciem – powiedziała jeszcze w sierpniu Agata Wojda, prezydent Kielc.
Wtedy też zapowiedziała, że w 2025 roku miasto planuje postawić dwa kolejne urządzenia. Jedno od strony ulicy Mielczarskiego, a drugie przy wejściu do tunelu od strony ulicy Żelaznej. – Na pewno będziemy szukać wsparcia zewnętrznego, tak jak to robimy przy każdej innej okazji. Na chwilę obecną nie widzimy, skąd takie wsparcie moglibyśmy uzyskać, jednak to wcale nie oznacza, że nie będziemy szukać – podsumowała Agata Wojda.
Zadanie dotyczące pierwszej windy obejmuje dostawę i montaż windy osobowej, wykonanie szybu i nadszybia widny, budowę dojścia do tunelu podziemnego wraz z przebiciem ściany tunelu, wykonanie instalacji elektrycznej m.in. zasilania windy, oświetlenia, monitoringu oraz przyłącza do kanalizacji deszczowej, odtworzenie nawierzchni pasa drogowego i przywrócenie zieleni po zakończeniu robót budowlanych. Firma ma 250 dni od daty zawarcia umowy na wykonanie zadania.
Windy planowane od lat
Przypomnijmy, że o pomyśle dotyczącym instalacji wind pisaliśmy już w 2020 roku, jednak na konkretne działania musieliśmy poczekać do 2023 (obie daty to kadencja prezydenta Bogdana Wenty). Wtedy to ratusz przyznawał, że tworzona jest dokumentacja projektowa. Szacowano jednocześnie, że tylko za instalację jednej z wind miasto może zapłacić około 1,5 mln zł, a długi czas oczekiwania na inwestycję usprawiedliwiano właśnie jej kosztem i możliwościami finansowymi urzędu.
– Miasto ma świadomość, że osoby starsze, z dysfunkcją ruchową i niepełnosprawne potrzebują ułatwionego dostępu. Dlatego planujemy realizację wind. Mogą one powstać w trzech lokalizacjach, a więc przy ulicy Sienkiewicza, przy przystankach autobusowych na ul. Żelaznej, a także przy ul. Mielczarskiego – tłumaczył wtedy rzecznik prasowy prezydenta Kielc.
Grafika: kielce.eu