Rozpoczyna się sezon na ogródki restauracyjne - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rozpoczyna się sezon na ogródki restauracyjne

Przeczytaj także

Do Miejskiego Zarządu Dróg oraz Urzędu Miasta zgłaszają się już przedsiębiorcy w sprawie uruchomienia ogródków gastronomicznych. Przyznano przy tym, że zainteresowanie tematem jest porównywalne z poprzednim rokiem. Są przy tym niewielkie zmiany w zarządzeniu prezydenta, dotyczącym aranżacji i organizacji letnich ogródków.

Miejski Zarząd Dróg przyznaje, że w tym roku wydał już 10 decyzji lokalizacyjnych. Dotyczy to takich ulic, jak Bodzentyńska, Piotrkowska, Sienkiewicza, Leonarda, Kapitulna, Planty, Staszica, Głowackiego i Żytnia. – Procedura jest taka, że my przede wszystkim wydajemy decyzję lokalizacyjną. Następnie restaurator uzgadnia wszystko ze Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Jeżeli konserwator wszystko zatwierdzi, to my wówczas wydajemy zgodę na zajęcie pasa drogowego – tłumaczy Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy MZD.

Tych ostatnich dokumentów drogowcy wydali do tej pory trzy. Zaznaczono przy tym, że zainteresowanie ogródkami jest porównywalne z zeszłym rokiem. – Mamy jeszcze połowę kwietnia, ale codziennie zgłaszają się do nas przedsiębiorcy. Także te liczby na pewno będą rosły. Jeśli chodzi o 2022 rok to decyzji na zajęcie pasa drogowego mieliśmy łącznie 59. To obrazuje, że dopiero wszystko zaczyna się rozkręcać – dodaje rzecznik.

Ogródki również na Rynku

Za wynajęcie miejsca na płycie Rynku odpowiada z kolei Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta. Tutaj również przyznano, że ilość wniosków dotyczących prowadzenia ogródka letniego stoi na podobnym poziomie, co w poprzednim roku.

– W roku bieżącym do Prezydenta Miasta Kielce zwróciło się 12 przedsiębiorców z wnioskami w sprawie wydzierżawienia części płyty Rynku, z przeznaczeniem pod urządzenie ogródków gastronomicznych. Na dzień dzisiejszy zawarta została jedna umowa z terminem obowiązywania od 15 kwietnia do dnia 31 sierpnia 2023r. (od 1 września rozpoczęta zostanie rewitalizacja Rynku). Pozostałe umowy z różnymi terminami obowiązywania np. od 15, 20, 28 kwietnia oraz 1 maja zostały przygotowane i czekają na podpis przedsiębiorców – tłumaczy Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

W 2022 roku takich umów zawarto 11. Miesięczna cena za metr kwadratowy w przypadku płyty Rynku to 30 zł. MZD podaje, że kwota za zajęcie pasa drogowego to dziennie 1 zł za metr kwadratowy.

Zmiany w kwestii aranżacji i organizacji ogródków gastronomicznych

Przypomnijmy, że już w poprzednim roku obowiązywały wytyczne, według których między innymi tradycyjne płotki zastąpiono donicami z roślinnością. Podstawową formą ogródka letniego są zaś krzesła i stoliki, bez wykładzin, ogrodzeń, czy też podestów (np. te ostatnie dopuszcza się tylko w konkretnych warunkach). 

W zarządzeniu prezydenta, które weszło w życie z końcem marca 2023 roku, zdecydowano się na kilka zmian. Teraz pomiędzy donicami mogą być stosowane liny jako elementy wygrodzenia. – Jest też możliwość używania urządzeń audiowizualnych, w celu publicznej transmisji ważnych wydarzeń sportowych (wskazanych uprzednio przez prezydenta – dop. red.). Czyli na przykład mistrzostwa świata w grach zespołowych – tłumaczy Jarosław Skrzydło.

Dopytujemy się drogowców, co się dzieje gdy restaurator nie stosuje się do przyjętych przez miasto wytycznych. – Jeżeli stwierdzi się jakieś nieprawidłowości, to oczywiście prowadzi się korespondencję z przedsiębiorcą, żeby doprowadził miejsce do zaleceń, które występują w zarządzeniu. Były sytuacje, że ktoś nadal nie chciał się dostosować, wówczas interweniował konserwator zabytków – mówi rzecznik.

Przeczytaj także