Rozstrzygnięto przetarg na budowę odcinka S74 Kielce-Mniów - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rozstrzygnięto przetarg na budowę odcinka S74 Kielce-Mniów

Łącznica węzła Kielce Zachód. Fot. Łukasz Jóźwiak / GDDKiA

Kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wybrał najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę 16-kilometrowego odcinka S74 Kielce – Mniów. Budowa nowej trasy ma kosztować ok. 537,7 mln zł – poinformowała w środę GDDKiA.

Udział w przetargu wzięło osiem firm i konsorcjów. Wszystkie złożone oferty mieściły się w kwocie, jaką inwestor przeznaczył na realizację inwestycji (ok. 809,8 mln zł).

„Komisja przetargowa wybrała jako najkorzystniejszą ofertę konsorcjum firm Mirbud (lider) Kobylarnia (partner) za ok. 537,7 mln zł. Jednym z warunków podpisania umowy z wyłonionym wykonawcą będzie brak odwołań od decyzji komisji przetargowej” – poinformowała w środę rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA Małgorzata Pawelec-Buras.

W ramach inwestycji zaprojektowany i wybudowany zostanie odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o łącznej długości ok. 16,4 km, przebiegający przez teren gmin: Mniów, Miedziana Góra i Strawczyn. Droga na odcinku ok. 400 m, począwszy od miejscowości Przełom, będzie biec istniejącym śladem drogi krajowej nr 74. Następnie odbije w kierunku południowo-zachodnim i poprowadzona po nowym śladzie skomunikuje się z łącznicą węzła S7 Kielce Zachód, wybudowaną w ramach obwodnicy Kielc.

„Mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego docelowo zyskają bezpieczne i szybkie połączenie z węzłami autostradowymi na A1 i A2. Dzięki inwestycji poprawi się również bezpieczeństwo ruchu drogowego” – podkreśliła Pawelec-Buras.

Wskazała, że droga krajowa nr 74 na wjeździe i wyjedzie ze stolicy województwa w stronę Mniowa i Miedzianej Góry jest często zakorkowana. „Nowy dwujezdniowy przebieg S74 sprawi, że mieszkańcy gmin Miedziana Góra i Mniów nie tylko odetchną, ale sprawnie dojadą do Kielc” – zaznaczyła rzeczniczka.

Zadanie obejmuje budowę węzłów drogowych Mniów (na połączeniu S74 z istniejącą drogą nr 74) i Bugaj (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 748) oraz budowę obiektów inżynierskich.

W ramach inwestycji powstanie 12 wiaduktów drogowych, dwa mosty, a także przejścia dla zwierząt. Zbudowane zostaną również urządzenia ochrony środowiska, drogi dojazdowe oraz Miejsca Obsługi Podróżnych w miejscowości Przełom.

Czas realizacji inwestycji w systemie Projektuj i buduj to 36 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie prowadzenia robót budowlanych).

Odcinek Przełom/Mniów – węzeł Kielce Zachód to kolejna, po obwodnicy Opatowa, inwestycja w ciągu drogi ekspresowej S74, realizowana w województwie świętokrzyskim w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

Autor: Wiktor Dziarmaga

 

 

Przeczytaj także