Rusza kampania społeczna "Rodzina – jak, to, jest?" - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rusza kampania społeczna „Rodzina – jak, to, jest?”

Przeczytaj także

Kampanię społeczną pokazującą, że bycie rodzicem nie musi kolidować z osobistymi ambicjami i planami zawodowymi, przygotowało Stowarzyszenia Sztuka Łączenia. Projekt skierowano do młodych osób z woj. świętokrzyskiego.

Kampania „Rodzina – jak, to, jest?” powstała w ramach dofinansowania ministerstwa rodziny i polityki społecznej. Stowarzyszenie zaplanowało trzy różne działania w tym m.in. podcasty z udziałem lekarza psychiatry i terapeuty rodzin profesora Bogdana de Barbaro. To kolejny projekt Stowarzyszenia Sztuka Łączenia. Tylko w przeciągu ostatnich miesięcy organizacja wprowadziła w niektórych instytucjach kultury tzw. niebieskie strefy na potrzeby osób w spektrum autyzmu, a także wsparła Zakład Aktywności Zawodowej Manufaktura Pietraszki oraz uchodźców z Ukrainy.

W dziesięciu podcastach prof. de Barbaro opowie m.in. o wpływie teściów i dalszej rodziny na powodzenie związku, metodach znalezienia idealnego partnera i zmianach kulturowych z tym związanych, będzie również mowa o rewolucjach, jakie zachodzą w relacjach pary, gdy pojawiają się dzieci. De Barbaro opowie o zdradach, kłótniach, metodach, jak poradzić sobie z niepowodzeniami i znaleźć wspólną przestrzeń porozumienia. Przyjrzy się także ekonomicznym, emocjonalnym i kulturowym korzyściom życia w związku. Tę część projektu autorzy nazwali „Rodzina jak”.

Naukowiec weźmie też udział w spotach filmowych, pokazujących, że bycie rodzicem nie musi kolidować z osobistymi ambicjami i planami zawodowymi. Pokaże też, że środowisko akademickie jest otwarte i przyjazne młodym rodzicom. Spoty będą prezentowane przede wszystkim w mediach społecznościowych. To część projektu, realizowana pod hasłem „Rodzina jest”.

– Nie chodzi nam o przekonanie przekonanych i propagowanie sielankowych obrazków i wartości wynikających z trwania w stałym związku. Rodzina jest tak naprawdę wyzwaniem dla wszystkich jej członków, jest wspólnym projektem, którego sukces zależy od wielu czynników. Warto je poznać, ogarnąć i oswoić. A potem wspólnie cieszyć się wypracowanymi zasobami, które wzmacniają nas jak nic na świecie – wyjaśniła wiceprezes Sztuki Łączenia Aleksandra Niemczyk.

W ramach trzeciego elementu kampanii pod nazwą „Rodzina to”, zaprezentowane zostaną historie młodych rodzin z województwa świętokrzyskiego. W castingu wybranych zostanie dziesięć rodzin, każda z nich otrzyma w prezencie sesję fotograficzną, a w zamian podzieli się swoją definicją rodziny. Jedno ze zdjęć z sesji, razem z hasłem, stanie się elementem kampanii reklamowej projektu w social mediach. Zdjęcia wykona Mateusza Wolski.

Czy rodzina to wsparcie, czy przeszkoda w realizacji planów i marzeń? Czy warto czekać na osiągniecie stabilizacji społecznej i materialnej z marzeniami o byciu rodzicem? Chcemy, by każdy wyrobił sobie swoje zdanie. W oparciu o wiedzę, którą dzięki kampanii się podzielimy – dodała wiceprezes Sztuki Łączenia.

Odbiorcami akcji informacyjno-promocyjnej mają być młodzi ludzie z województwa świętokrzyskiego, stąd nacisk na promocję za pomocą mediów społecznościowych i podcastów.

Partnerami projektu są kieleckie publiczne uczelnie wyższe: Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska, obie przyjazne młodym rodzicom. Projekt „Rodzina – jak, to, jest?” został dofinansowany w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej – „Po pierwsze Rodzina!”

Przeczytaj także