Skandal w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Impreza z udziałem syna marszałka województwa - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Skandal w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Impreza z udziałem syna marszałka województwa

Przeczytaj także

Impreza z dużą ilością alkoholu na terenie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, z udziałem syna marszałka województwa oraz obecnych pracowników urzędu marszałkowskiego. Mowa o wydarzeniu z 12 lipca 2021 roku, które zostało uwiecznione na nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych. – Zachowanie pracowników nie jest przeze mnie akceptowane i z pełnym przekonaniem podkreślam, że nie powinno mieć miejsca – czytamy w oświadczeniu marszałka Andrzeja Bętkowskiego. 

Trwający ponad 3 minuty filmik opublikował na Facebooku dziennikarz Krzysztof Soczewiński. W opisie poinformował on, że nagranie przedstawia imprezę urządzoną w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, w której udział brał między innymi Bartosz Bętkowski (kierownik działu obsługi mauzoleum, radny w powiecie skarżyskim, syn marszałka województwa świętokrzyskiego), a także Katarzyna Jedynak oraz Grzegorz Rykowski (obecnie kierownicy w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim). Na wideo widać, że na stole znajduje się około 14 butelek z alkoholem, a jedna z uczestniczek imprezy ledwo trzyma się na nogach.

Do sytuacji już w piątek 1 września odniosła się Marzena Okła – Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej. – Dziś podjęłam w tej sprawie interwencję u marszałka Andrzeja Bętkowskiego. Żądam pełnych informacji, a także wyciagnięcia konsekwencji służbowych wobec sfilmowanych osób. Dziś rocznica wybuchu II wojny. A także start kampanii Jarosława Kaczyńskiego w Świętokrzyskiem. To skandal, że ludzie, którzy wycierają sobie usta patriotyzmem, hańbią tak ważne dla regionu miejsce – napisała na platformie X (dawny Twitter).

Samo wydarzenie rozegrało się 12 lipca 2021 roku, a więc tego samego dnia, kiedy nastąpiło uroczyste otwarcie mauzoleum, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i kiedy przypadał Dzień Walki i Męczęństwa Wsi Polskiej (ustanowiony w rocznicę pacyfikacji Michniowa przez okupanta niemieckiego). Jak ponadto czytamy na stronie mauzoleum,  obiekt jest „muzeum historyczno – martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Ze względu na znajdujący się na terenie Mauzoleum zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, Muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej”.

W całości publikujemy oświadczenie Andrzeja Bętkowskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego, które zostało przesłane do mediów w środę 6 września.

W związku z opublikowanym w ostatnich dniach w mediach społecznościowych nagraniem wydarzeń na terenie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, uważam, że dla wyjaśnienia tej kwestii, na wstępie kluczowe jest sprostowanie dwóch nieścisłości, które obiegły opinię publiczną, a mianowicie:

-Zarejestrowane nagranie zapisu monitoringu nie dotyczy wydarzeń sprzed roku, a z dnia 12 lipca 2021 roku.

– Uwiecznione na nagraniu osoby nie były w tym czasie pracownikami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, podległymi bezpośrednio dyrektorowi Muzeum Wsi Kieleckiej.

Bez względu na to, kto i kiedy uczestniczył w nagranym spotkaniu, oczywistym jest, że na terenie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie nie powinno nigdy dojść do takiego zdarzenia. Zachowanie pracowników nie jest przeze mnie akceptowane i z pełnym przekonaniem podkreślam, że nie powinno mieć miejsca. Było to niestosowne, lekkomyślne i w mojej ocenie zasługuje na krytykę.

O tym, że doszło do spotkania pracowników mauzoleum dowiedziałem się niedługo po zaistniałym fakcie. Poprosiłem wtedy o wyjaśnienia ich bezpośredniego przełożonego. Z przedstawionych wówczas informacji nie wynikało jednak, że sprawa jest na tyle poważna, by wyciągać daleko idące konsekwencje.

Nadmieniam, że po ukazaniu się w ostatnim czasie w mediach społecznościowych przywoływanego nagrania, wezwałem do złożenia wyjaśnień dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. Z moich informacji wynika, że dyrektor MWK wszczął wobec pracowników mauzoleum postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Jednocześnie trwa ustalanie, w jaki sposób osoby nieuprawnione uzyskały dostęp do urządzeń monitoringu w obiekcie mauzoleum.

W związku z zaistniałą sytuacją, wobec osób odpowiedzialnych za całe zdarzenie będą wyciągnięte konsekwencje służbowe.

Bez komentarza pozostawię fakt ujawnienia tego nagrania akurat w czasie, w którym mogło się stać politycznym orężem.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa ŚwiętokrzyskiegoPrzeczytaj także