SKŁADOWISKO NIEBEZPIECZNYCH ODPADÓW W NOWINACH UPRZĄTNIĘTE [ZDJĘCIA] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

SKŁADOWISKO NIEBEZPIECZNYCH ODPADÓW W NOWINACH UPRZĄTNIĘTE [ZDJĘCIA]

Przeczytaj także

Zakończyły się prace porządkowe na składowisku odpadów niebezpiecznych w Nowinach; usunięto ponad 1,1 ton opadów. Koszt uprzątnięcia pogorzeliska wyniósł 8 mln zł.

19 kwietnia 2020 roku doszło do pożaru na nielegalnym składowisku odpadów chemicznych przy ul. Perłowej w Nowinach. Spłonęły między innymi beczki z chemikaliami zawierającymi pozostałości po farbach i rozpuszczalnikach. Pożar był na tyle duży, że dla trzech gmin, w tym Kielc, na kilka godzin ogłoszono alarm zagrożenia chemicznego. Akcja gaszenia pożaru trwała około 20 godzin, a w szczytowym momencie brało w niej udział ponad 150 strażaków z 30 jednostek.

Właścicielem składowiska był Łukasz P., który w październiku 2020 roku został skazany na rok i trzy miesiące więzienia za niezgodne z przepisami składowanie groźnych substancji w sposób zagrażający życiu. Pośrednikiem w przekazywaniu odpadów był Tadeusz D., były wójt Piekoszowa, oskarżony o korupcję, mający też zarzuty za udział w tzw. mafii śmieciowej.

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kielcach poinformowali podczas środowej konferencji prasowej w Nowinach o całkowitym uprzątnięciu pogorzeliska.

„Prace przy uprzątnięciu pogorzeliska rozpoczęły się natychmiast po pożarze. Usunięto ponad 1,1 ton opadów. (…) Na placu jest czysto, a mieszkańcy powiatu są bezpieczni” – powiedział członek zarządu powiatu kieleckiego Mariusz Ściana.

Pracami przy uprzątnięciu pogorzeliska zajmowało się konsorcjum firm Hydrogeotechnika oraz Geocoma. Usunięcie wszystkich odpadów trwało dwa miesiące. „Prace przy uprzątnięciu nieczystości nie były łatwe. Były to odpady niebezpieczne, co wiązało się bezpośrednio z narażeniem życia. Na dodatek pracowaliśmy podczas trzeciej fali pandemii. Utrudnienia spowodowane były też zmiennymi warunkami pogodowymi, ale udało się nam wykonać kawał dobrej roboty” – podkreślił Piotr Calicki z firmy Hydrogeotechnika.

Koszt uprzątnięcia pogorzeliska wyniósł 8 mln zł. „To odbije się przede wszystkim na inwestycjach, które realizuje starostwo powiatowe – spowoduje duże zaburzenie wskaźników, jeżeli chodzi o budżet” – nie ukrywał wicestarosta kielecki Tomasz Pleban.

Starostwo powiatowe w Kielcach będzie domagało się od właściciela odpadów zwrotu poniesionych kosztów. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

Przeczytaj także