Śnięte ryby w zalewie w Chańczy i w rzece Nidzie [ZDJĘCIA] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Śnięte ryby w zalewie w Chańczy i w rzece Nidzie [ZDJĘCIA]

Przeczytaj także

Zgłoszenia o śniętych rybach w zalewie Chańcza oraz w starorzeczu rzeki Nidy trafiły w ostatnim czasie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Z kolei w zbiorniku wodnych w Suchedniowie wykryto sinice. 

Oba zgłoszenia wpłynęły 24 sierpnia. Podczas czynności przeprowadzanych nad zalewem w Chańczy (wzdłuż plaży głównej od strony zapory), stwierdzono, że w zbiorniku wodnym w południowo-wschodnim zakolu znajdowało się 10 padłych okoni (w większości narybek o wymiarach do 8 cm) i jeden osobnik ok. 16-18 cm. Zaobserwowano również zielone zabarwienie wody powierzchniowej oraz zarastanie strefy przybrzeżnej w tym miejscu roślinnością wodną.

Natomiast podczas oględzin starorzecza rzeki Nidy, w okolicy msc. Pawłowice stwierdzono w rzece kilka śniętych ryb (około 10 szt.). W związku z powyższym na zlecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach, pracownik Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Kielcach, dokonał poboru prób wody powierzchniowej ze starorzecza rzeki Nidy.

W obu przypadkach pobrano próbki wody. Inspektorat będzie podejmował ewentualne dalsze działania w sprawie.

Z kolei kilka dnia wcześniej 21 sierpnia prezes Koła Polskiego Związku Wędkarskiego poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach o śniętych rybach w zbiorniku wodnym „Kamionka” w Suchedniowie. W tym samym dniu inspektorzy WIOŚ Kielce dokonali oględzin terenu zalewu oraz rzeki Kamionki. Podczas czynności przeprowadzanych w terenie nie stwierdzono w ww. zbiorniku śniętych ryb, zaobserwowano natomiast zielone zabarwienie wody powierzchniowej. Analiza mikroskopowa próbki wody pobranej ze zbiornika wykazała obecność sinic nitkowatych z rodzaju Planktothrix oraz sinic z rodzaju Dolichospermum oraz Microcystis, które mogą powodować zakwit oraz wydzielać substancje toksyczne.

źródło i zdjęcia: WIOŚ

default

default

Przeczytaj także