To już pewne - Cromodora Wheels zrezygnowała z budowy fabryki felg w Kielcach. Ale miasto szuka alternatywy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

To już pewne – Cromodora Wheels zrezygnowała z budowy fabryki felg w Kielcach. Ale miasto szuka alternatywy

Przeczytaj także

– Firma dość jednoznacznie przekazała, że ze względu na sytuację na rynku, rezygnuje z budowy fabryki felg – powiedziała prezydent Wojda, podczas sesji Rady Miasta. Chodzi o inwestycję, którą Cromodora Wheels planowała postawić na działce przy ulicy Olszewskiego. 

Przypomnijmy, że o malejących szansach na stworzenie fabryki felg informowaliśmy już w 2022 roku. To wtedy włoska firma m.in. rozwiązała umowę na dzierżawę powierzchni biurowej w Kieleckim Parku Technologicznym. Jednak we wrześniu tego samego roku do mediów dotarł list w którym inwestor deklarował, że wciąż chce zbudować zakład, gdy “ustąpią niekorzystne warunki zewnętrzne”.

Na sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek 27 czerwca, do tematu wróciła prezydent Agata Wojda. Na wstępie stwierdziła ona, że wraz z zastępcą Łukaszem Syską, podjęła szybkie kroki, aby sprawdzić, jak wygląda sytuacja.

– Udało nam się spotkać z przedstawicielami firmy i pewnie nie jest to dobra informacja, ale chcemy, żeby coś z niej wynikło. Cromodora Wheels dość jednoznacznie nam przekazała, że ze względu na sytuację na rynku, rezygnuje z budowy fabryki felg. Dziś poziom zamówień powoduje, że firma po prostu nie potrzebuje dodatkowej fabryki  – przekazała Wojda.

Dodała jednocześnie, że ratusz jest obecnie w kontakcie z firmą konsultingową. – Chcemy potraktować ten grunt (gdzie miało powstać przedsięwzięcie – dop. red.) jako teren inwestycyjny na terenie Kielc i bardzo mocno, jako miasto, włączyć się w możliwość jego komercjalizacji. Jesteśmy umówieni z firmą Colliers, która będzie odpowiadać także za to, żeby był to teren inwestycyjny, który my będziemy dynamicznie prezentować potencjalnym oferentom – tłumaczyła prezydent podczas sesji.

Potwierdziła przy tym, że Cromodora jest zainteresowana sprzedażą gruntu przy ulicy Olszewskiego. O to, czy sam ratusz myśli o potencjalnym zakupie pytał z kolei radny Marcin Stępniewski, przewodniczący klubu PiS.

– Ja takiej opcji nie wykluczam. Oczywiście ona się wiąże ze sporym wysiłkiem finansowym. Natomiast już dzisiaj “matchujemy”, bo mamy zainteresowanie jednego z inwestorów. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, ale pod kątem określenia pewnych ramowych potrzeb, są one dość pasujące. Nie wchodząc jeszcze w szczegóły, z wiadomych względów – podsumowała Agata Wojda.

Przypomnijmy, że włoska firma planowała postawić fabrykę felg aluminiowych na ponad 10-hektarowej nieruchomości przy ul. Olszewskiego. Cromodora Wheels miała zainwestować w Kielcach blisko 100 mln euro. Ponadto zatrudnienie w kieleckim zakładzie powinno znaleźć pomiędzy 300 a 400 osób, a kolejne pół tysiąca miejsc pracy miało pojawić się w przedsiębiorstwach kooperujących.

Przeczytaj także