Umorzono postępowanie wobec osób, które protestowały podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Umorzono postępowanie wobec osób, które protestowały podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach

Przeczytaj także

Sąd Okręgowy w Kielcach umorzył postępowanie wobec demonstrantów, którzy w styczniu protestowali przeciwko polityce PiS podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach.

16 stycznia 2022 roku podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach kilkadziesiąt osób demonstrowało przeciwko polityce PiS. Protestujący, m.in. działacze Komitetu Obrony demokracji i Strajku Kobiet, wyrażali też swoje niezadowolenie z przekształcenia jedynego w powiecie szpitala w placówkę covidową.

Policja skierowała do sądu wnioski o ukaranie 17 osób za zakłócanie porządku publicznego. W kwietniu tego roku Sąd Rejonowy w Starachowicach umorzył postępowanie. Sędzia Joanna Kucy powołała się m.in. na artykuł 54 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który gwarantuje każdemu wolność wyrażania swoich poglądów.

Policja odwołała się od tego wyroku do Sądu Okręgowego w Kielcach. Sąd drugiej instancji podtrzymał we wtorek umorzenie Sądu Rejonowego w Starachowicach. W uzasadnieniu wyroku powołał się m.in. na Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, która gwarantuje obywatelom prawo do pokojowych demonstracji i wyrażania opinii, nawet w formie krzyków i ostrych sformułowań wobec polityków. Wyrok jest prawomocny.

Jarosław Kaczyński przyjechał do Starachowic 16 stycznia tego roku w rocznicę śmierci swojej matki Jadwigi Kaczyńskiej. Prezes PiS wziął udział w uroczystej mszy św. odprawionej w jej intencji.

Jadwiga Kaczyńska urodzona w Starachowicach, w tym mieście przebywała wraz z rodziną w czasie II wojny światowej. Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013 r. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na warszawskich Starych Powązkach. W styczniu 2013 r. radni Starachowic jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu Jadwidze Kaczyńskiej honorowego obywatelstwa miasta.(PAP)

Autor: Janusz Majewski

Przeczytaj także