W jaki sposób pomóc Ukrainie? Te zbiórki mogą się przydać - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

W jaki sposób pomóc Ukrainie? Te zbiórki mogą się przydać

Przeczytaj także

fot. Dom Środowisk Twórczych

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym mieszkańcy Kielc mogą wspomóc osoby z Ukrainy. Chodzi między innymi o internetowe zbiórki pieniędzy, czy też możliwość materialnej pomocy poszkodowanym. Z których opcji warto skorzystać?

Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód ogłosiła, że rozpoczęto akcję wsparcia Ukrainy w Punkcie Informacyjnym dla Cudzoziemców w Kielcach na ulicy Sienkiewicza 78A. Dostępna jest całodobowa infolinia pod numerem +48 573 338 377. Stowarzyszenie jest w stanie zapewnić bezpłatny pobyt dla kilkudziesięciu osób z Ukrainy. Prowadzi również zbiórkę pomocy materialnej, a także zbiórkę pieniędzy. Oferowane jest też między innymi wsparcie prawne i psychologiczne.

– Rozpoczynamy zbiórkę środków na wsparcie obywateli Ukrainy uciekających przed wojną na zakup artykułów pierwszej potrzeby i zapewnienia zakwaterowania w Kielcach. Pomoc można przekazywać na nr rachunku: 50 1140 2004 0000 3702 8219 3848 z dopiskiem „Pomoc Ukrainie” – napisano.

LINK DO PROFILU

Zbiórkę rzeczy prowadzi również Dom Środowisk Twórczych, przy ul. Zamkowej 5. (7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00). Zbiórka obejmuje takie rzeczy jak: środki opatrunkowe, podstawowe środki higieniczne, kołdry, koce, ręczniki, suchy prowiant (konserwy, suche chlebki, dania typu instant, ciastka, orzechy, czekolada, batony, wafle pełnoziarniste, batony zbożowe, żele energetyczne, produkty sojowe, puszki owoców czy warzyw). Przynoście to tradycyjnie do:

– Pałacyk Zielińskiego Dom Środowisk Twórczych, ul. Zamkowa 5 (7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00)

Pomoc Ukrainie zaoferowało również Stowarzyszenie Przyjazne Kielce, które współpracuje z Stowarzyszeniem Integracja Europa – Wschód. Poinformowano przy tym, że przez ich profil na facebooku będą przekazywane konkretne wiadomości dotyczące możliwości wsparcia poszkodowanych.

– Zdecydowaliśmy, że będziemy współpracować ze Stowarzyszeniem Integracja Europa – Wschód, które koordynuje znaczną część pomocy jaka jest udzielana uchodźcom w naszym mieście. Na szczęście dla nas ich siedziba jest tuż koło naszej, więc mamy na bieżąco wszelkie informacje. O tym co jest potrzebne, o miejscach w których możecie pomóc, o tym jak możemy pomóc. To wszystko będziemy wam przekazywać – mówi Arkadiusz Stawicki.

LINK DO PROFILU

Pieniądze można również wpłacać w ogólnopolskiej zbiórce na pomoc Ukrainie, która została uruchomiona przez Fundację Siepomaga. Aktualnie zebrano ponad 10 milionów złotych, a kwota cały czas rośnie.

Ta zbiórka powstała, by móc zebrać środki w formie funduszu pomocy ofiarom wojny. Zakres pomocy będzie uzależniony od rozwoju konfliktu na Ukrainie i dostosowany do potrzeb. Monitorujemy sytuację, będziemy w stałym kontakcie ze organizacjami pomocowymi działającymi na rzecz Ukrainy, które zgłoszą się do nas z prośbą o wsparcie. Każda godzina to nowe informacje, wszystko zmienia się dynamicznie. Dziękujemy wszystkim, którzy nie pozostają obojętni na krzywdę drugiego człowieka – napisano na stronie zbiórki.

LINK DO ZBIÓRKI

Stosowne wsparcie płynie również od Caritas Polska. Każda osoba może dokonać wpłaty poprzez stronę caritas.pl, wpłacić dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA lub wysyłając sms na numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).

– Wojska rosyjskie wkraczające do Ukrainy, ostrzał przedszkoli, szkół i domów w Donbasie – takie doniesienia o eskalacji napięcia niosą konieczność natychmiastowej reakcji. Caritas Polska przekazuje 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas i ogłasza zbiórkę pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej – napisano na stronie Caritas Diecezji Kieleckiej.

LINK DO ZBIÓRKI

Od poniedziałku 28 lutego Uniwersytet Jana Kochanowskiego uruchamia zbiórkę niezbędnych artykułów. Chodzi tutaj między innymi o koce, śpiwory, pościel, ręczniki, spodnie dresowe, bluzy, środki czystości i higieniczne, czy też jedzenie w puszkach oraz zestawy wyposażenia medycznego. Jak poinformowano, zbiórka ma się odbyć w wyznaczonych miejscach na poszczególnych wydziałach uczelni. Szczegółowe wiadomości w linku poniżej.

LINK DO INFORMACJI

Od poniedziałku zbiórkę rozpocznie też Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Zaznaczono, że potrzebne są leki oraz szereg innych przydatnych rzeczy. Wszystko ma być przekazane do konkretnego szpitala na Ukrainie, a także do potrzebujących. Wśród listy pilnie poszukiwanych przedmiotów znajdują się między innymi: leki uspakajające, przeciwzapalne i przeciwbólowe (w tym ketonal 500 mg), środki dezynfekujące, szyny do unieruchamiania złamań, rękawice sterylne i niesterylne, nożyczki do cięcia odzieży i obuwia. Pełną listę można znaleźć na profilu szpitala na facebooku.

LINK DO PROFILU 

Wsparcie Ukrainie oferuje Państwowa Straż Pożarna, która ogłosiła zbiórkę sprzętu pożarniczego dla strażaków z Ukrainy.

– Ustalony został zbierany asortyment. Wykaz dostępny na stronach komend PSP w całym kraju – informuje starszy kapitan Marcin Bajur z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Dodaje, że istotne jest, to aby to był tylko asortyment określony w wykazie na stronach internetowych komend. To właśnie tam można wyczytać, że sprzęt pożarniczy zbierany jest do poniedziałku 28 lutego do godziny 12 w komendach miejskich/powiatowych PSP i do godziny 15 w komendach wojewódzkich PSP. Zapotrzebowanie obejmuje między innymi kamery termowizyjne, prądownice, strażackie buty specjalne, hełmy strażackie, rękawice strażackie, agregaty prądotwórcze ( o mocy co najmniej 400 kV), czy też agregaty pompowe o wydajności co najmniej 600 l/min, z kompletem węży. Pełna lista, a także szczegółowe informacje w linku poniżej.

LINK DO INFORMACJI

Przeczytaj także