Widowiskowe zawody spadochronowe w Masłowie. Będzie ponad 60 uczestników! - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Widowiskowe zawody spadochronowe w Masłowie. Będzie ponad 60 uczestników!

Przeczytaj także

W dniach 20 – 21 sierpnia na lotnisku w Masłowie odbędą się XXIII Mistrzostwa Związku Polskich Spadochroniarzy na celność lądowania. Będą one połączone z XXXIX Świętokrzyskimi Międzynarodowymi Zawodami Spadochronowymi oraz III Memoriałem Spadochronowym im. gen. Tadeusza Buka. Wszyscy widzowie mają zapewniony wstęp wolny.

W wydarzeniu weźmie udział ponad 60 zawodników. Są to osoby pochodzące nie tylko z Polski, ale również z Czech oraz Litwy.

– Są to bardzo widowiskowe zawody  ponieważ każdy z zawodników musi wykazać się dużą koncentracją oraz wyczuciem wiatru, gdyż w każdym skoku warunki meteorologicznie są inne. Zawodnicy wyskakują z wysokości 1000m i muszą trafić w sam środek koła, który dla spadochronów klasycznych wynosi 2cm, natomiast dla spadochronów tzw. „szybkich” wynosi 0,5m. Wygrywa zawodnik, który w 6 kolejkach skoków uzyska jak najmniejszy wynik – tłumaczy Kamila Walczak z kieleckiego oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy.

Konkurencje będą się więc dzielić pod względem dwóch wymienionych kategorii spadochronów. Przewidziano klasyfikację indywidualną oraz drużynową. – Klasyczne urządzenia są trochę bardziej kwadratowe i mają możliwość spadania pionowo w dół. Dlatego tam każdy centymetr ma znaczenie. W przypadku drugich modeli nie jest to możliwe, one muszą być napędzone do lądowania – dodaje. 

Podkreślono przy tym, że impreza z każdą kolejną edycją przyciąga coraz większą liczbę uczestników i staje się jednym z największych wydarzeń spadochronowych w Polsce. – Z roku na rok staramy się również przyciągnąć jak największą liczbę widzów, ponieważ spadochroniarstwo i celność lądowania są bardzo widowiskowe, a mieszkańcy naszego regionu mogą z bliska zobaczyć spadochrony i dowiedzieć się więcej na temat tej dyscypliny sportu – podsumowano.

W sobotę konkurencje zostaną rozegrane w godzinach 10 – 19, a w niedzielę od 10 do 15. Organizacją zajmuje się 38 Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy w Kielcach. Wszyscy widzowie mają zapewniony wstęp wolny.

Przeczytaj także