Wielkie plany w Radoszycach. Chcą zbudować baseny termalne - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Wielkie plany w Radoszycach. Chcą zbudować baseny termalne

Województwo świętokrzyskie może za kilka lat wzbogacić się o kolejną dużą atrakcję turystyczną. W Radoszycach obok zalewu Antoniów planowane jest utworzenie basenów termalnych. Inwestycja ma kosztować nawet 100 milionów złotych.

– Planujemy, żeby nasz zbiornik Antoniów stał się dużą atrakcją turystyczną i rekreacyjną. Mamy zaplanowane różne inwestycje. Natomiast taką wisienką na torcie miałaby być inwestycja w źródła geotermalne – mówi Michał Pękala, burmistrz Radoszyc. Obok basenów i kąpieliska planowane jest powstanie w ramach porozumienia publiczno-prywatnego między innymi: hoteli i domków letniskowych.

– Przygotowywaliśmy się do tej inwestycji już dużo wcześniej. Spotykaliśmy się z osobami, które mają wykształcenie geologiczne. Są duże szanse, że w miejscu obok naszego zalewu na płytkich poziomach jest geotermia – dodaje Michał Pękala.

Władze Radoszyc podjęły już pierwsze kroki w kierunku powstania basenów termalnych. – Zagwarantowaliśmy w tegorocznym budżecie gminy środki na zrealizowanie projektów wykonawczych inwestycji. Na ich podstawie będziemy dalej pisać wnioski o jej dofinansowanie – przekonuje burmistrz Radoszyc.

Inwestycja miałaby kosztować nawet 100 mln zł. – Na jej zrealizowanie możemy uzyskać nawet 95 procent dofinansowania ze źródeł zewnętrznych – mówi Michał Pękala. I wymienia: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, fundusze norweskie czy dotacje z Unii Europejskiej. Inwestycja miałaby powstać w przeciągu pięciu lat. – To dzisiaj taki optymalny i realny czas – zakłada burmistrz.

Utworzenie basenów termalnych w Radoszycach ma przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy. – Takie kąpielisko jest otwarte praktycznie przez cały rok, a nie sezonowo – opowiada Michał Pękala. I uzupełnia: – Mamy Góry Świętokrzyskie oraz piękne krajobrazy. Jeśli powstałyby u nas baseny termalne to byłby to nie tylko strzał w gminie Radoszyce, ale moim zdaniem też w całym regionie.

Przeczytaj także