Wzrosła liczba obcokrajowców zatrudnionych w województwie świętokrzyskim [TABELE] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Wzrosła liczba obcokrajowców zatrudnionych w województwie świętokrzyskim [TABELE]

Na koniec stycznia 2021 roku w województwie świętokrzyskim do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zostało zgłoszonych prawie 7,5 tys. pracujących obcokrajowców. Najwięcej z nich stanowią Ukraińcy – ponad 5,8 tys.

W skali kraju na koniec stycznia do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zarejestrowanych ponad 725 tys. pracujących obcokrajowców. Jest to wzrost względem sierpnia 2020 roku o prawie 67 tys. Wtedy liczba pracujących obcokrajowców wyniosła ponad 658 tys.

– Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia ubiegłego roku w naszym województwie wyniosła 6950. Na koniec I kwartału 2020 takich osób było 4182. Oznacza to, że powoli wracamy do sytuacji sprzed wielu miesięcy – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS woj. świętokrzyskiego. Na koniec stycznia 2021 roku w województwie świętokrzyskim do ubezpieczeń społecznych w ZUS zostało zgłoszonych dokładnie 7496 pracujących obcokrajowców.

Najwięcej z nich pochodzi z Ukrainy – 5845. Na drugim miejscu są obywatele Białorusi – 371, a na trzecim Mołdawii – 241. Natomiast najmniej pracujących obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych pochodzi z Danii, Holandii, Iraku i Pakistanu – po 3. W naszym województwie mamy także przedstawicieli takich krajów jak: Filipiny, Nepal czy Tajlandia.

– ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. ZUS notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy skok dokonał się w latach 2017-2018 – podsumowuje Paweł Szkalej.

Pracujący obcokrajowcy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w ZUS w skali kraju i w województwie świętokrzyskim – sierpień 2020 roku

Pracujący obcokrajowcy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w ZUS w skali kraju i w województwie świętokrzyskim – styczeń 2021 roku

Przeczytaj także