Zakaz handlu w niedzielę im nie straszny. Ruch i obroty liczą w milionach - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Zakaz handlu w niedzielę im nie straszny. Ruch i obroty liczą w milionach

Mimo zakazu handlu w niedzielę rośnie liczba osób odwiedzających Galerię Echo,  największe centrum handlowe w województwie świętokrzyskim. W 2019 roku obiekt odwiedziło   ponad 10 milionów osób. W 2018 było to  9,5 miliona. Rosną także obroty najemców.

 – Ograniczenie handlu w niedziele nie miało większego wpływu na wyniki Galerii Echo –  przekonuje Grzegorz Czekaj, dyrektor galerii.

W pierwszej połowie 2019 roku odnotowaliśmy wzrost odwiedzalności o 8,4% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Jest to najwyższy wzrost odwiedzalności od kiedy jesteśmy właścicielem tego centrum – powiedział. 

Ponadto w ciągu ostatnich  trzech lat w  centrum handlowym co roku rosły obroty najemców. W pierwszej połowie 2019 roku ten wzrost wyniósł 6,7%.

Osiągamy tak dobre wyniki, ponieważ stale dbamy o dostarczanie nowych doświadczeń klientom naszego centrum, wprowadzamy nowe marki, modernizujemy ulubione salony, organizujemy ciekawe wydarzenia i wspieramy naszych najemców np. poprzez szkolenia i doradztwo naszego zespołu EPP University, który pomaga im rozwijać ich biznes – podkreślił Grzegorz Czekaj.

Zamiast w niedzielę kupujemy w we wtorki i czwartki

Dyrektor  dodał, że zakaz handlu w niedzielę nie miał większego wpływu na wyniki Galerii Echo. Jak powiedział niedzielny zakaz spowodował, że ludzie po prostu zmienili nawyki i na zakupy wybierają inne dni tygodnia.

W całym portfelu nieruchomości handlowych EPP największy wzrost odwiedzalności odnotowaliśmy w soboty, czwartki i wtorki – zaznaczył.

Dodatkowo odpowiedzią na wprowadzenie zakazu handlu w niedziele było uruchomienie programu wydarzeń społeczno-kulturalnych.

Galeria Echo była pierwszą lokalizacją w Polsce, w której uruchomiliśmy program imprez organizowanych w niedziele bez handlu integrujących pokolenia. Rozpoczęliśmy od serii „Gry bez prądu”, z czasem zakres tematyczny wydarzeń uległ poszerzeniu i zwiększyła się liczba uczestników. W ubiegłym roku razem z kieleckim Biurem Wystaw Artystycznych otworzyliśmy mini galerię i mamy już kolejkę artystów, którzy deklarują chęć ekspozycji swoich prac – powiedział Grzegorz Czekaj

Galeria Echo to jeden z największych obiektów handlowo-rozrywkowych w Polsce i największa tego typu inwestycja w regionie. W centrum mieści się 250 sklepów. Posiada w swojej ofercie większość marek znanych i popularnych polskich, europejskich i światowych. 

Od 1 stycznia 2020 r. zakaz handlu został zaostrzony. Nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.