Zasadzą 762 drzewa na terenie Kielc. Część z nich już się pojawiła - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Zasadzą 762 drzewa na terenie Kielc. Część z nich już się pojawiła

Przeczytaj także

Zdjęcia: kielce.eu

762 drzewa w 762 rocznicę założenia Kielc na prawie polskim” to nazwa realizowanej właśnie inwestycji z zeszłorocznego budżetu obywatelskiego. Nasadzenia rozpoczęły się w połowie października i wykonywane są przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. Aktualnie pojawiło się już 421 młodych drzew.

Jak zaznaczają autorzy projektu, w 1260 roku Kielce zostały „po raz pierwszy nazwane miastem na mocy lokacji na prawie polskim”. – Od tego czasu wiele się w mieście zmieniło, także jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień. Kielce niegdyś były zielonym miastem, ale przez zwłaszcza ostatnie wieki, działalność miasta zmierzała do jego betonowania. Chcemy, żeby Kielce znowu mogły tonąć w bujnej zieleni, jak kiedyś i być wolne od miejskiego smogu. Dlatego chcielibyśmy posadzić 762 drzewa, czyli tyle ile lat upłynęło od pierwszej lokacji miasta – czytamy w uzasadnieniu.

Teraz inwestycja realizowana jest przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM, które zleciło RPZiUK wykonanie konkretnych prac – Myślę, że nasadzenia potrwają jeszcze od dwóch do czterech tygodni. W zależności od tego, na co pozwolą warunki atmosferyczne. Ważna informacja jest taka, że do tej pory pojawiło się 421 młodych drzew. Przede wszystkim są to klony, lipy, topole, platany, jesiony, kasztanowce, głogi, dęby oraz graby – tłumaczy Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Nasadzenia wykonano między innymi przy takich ulicach, jak Jagiellońska, Krzywa, Ściegiennego, Grunwaldzka, Grochowa, Hoża, Pakosz, Kopernika, czy też w okolicy alei Szajnowicza – Iwanowa, Zagnańskiej, Popiełuszki, Krakowskiej, Warszawskiej, Orląt Lwowskich i Tarnowskiej.- Ponadto drzewa znajdą się także w Dolinie Silnicy, na Skwerze Jagiellońow, Skwerze Szarych Szeregów oraz w Parku Ślichowice. Koszt inwestycji wynosi nieco ponad 640 tysięcy złotych, czyli tak jak zostało to wcześniej określone w zadaniu. Oddano na niego 3563 głosów w Budżecie Obywatelskim, a zgłoszony był on do kategorii projektów zielonych – przekazuje Marcin Januchta.

Do całej akcji ma się również przyłączyć Łomża Industria Kielce. – Drzewa sadzone są zgodnie z harmonogramem. Natomiast klub zgłosił się do nas z pytaniem, czy zawodnicy mogliby wziąć udział w jednym z takich nasadzeń. Dlatego też w środę 16 listopada o godzinie 9:45, w parku przy ulicy Karczówkowskiej, naprzeciwko wejścia do Ogrodu Botanicznego, w omawianych działaniach uczestniczyć będzie czterech piłkarzy ręcznych – podsumowuje.

Oprócz tego na miejscu pojawią się władze Kielc, pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM oraz przedstawiciele RPZiUK.

Przeczytaj także