[ZDJĘCIA] Postępują prace przy dworcu PKP. Przebudowa coraz bliżej zakończenia - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

[ZDJĘCIA] Postępują prace przy dworcu PKP. Przebudowa coraz bliżej zakończenia

Przeczytaj także

PKP S.A. zapowiada, że jeszcze w drugiej połowie 2023 roku kielecki dworzec kolejowy powinien zostać otwarty dla podróżnych. Termin nie uległ więc zmianie, jednak koszt całego zadania wzrósł o 7 milionów złotych. To efekt waloryzacji kontraktu, którego domagał się wykonawca.

Przypomnijmy, że na początku 2022 roku firma MGBuiliding przejęła plac budowy. Teraz PKP przekazało, że do tej pory zakończono szereg działań związanych z modernizacją obiektu, w tym prace rozbiórkowe, związane z uruchomieniem dworca tymczasowego i konstrukcyjne. Wykonano również nowe zadaszenia nad całym budynkiem. Trwają prace przy elewacji dworca. Zamontowano już okna w skrzydle południowym i północnym. Na elewacji skrzydła południowego rozpoczęto montaż okładzin zewnętrznych. Trwają prace przy montażu szklanej fasady w części centralnej zarówno od strony peronów jak i placu przed dworcem – informuje Bartłomiej Sarna z wydziału prasowego PKP S.A.

Dodaje jednocześnie, że równolegle prowadzone są roboty wewnątrz obiektu. – W części centralnej na poziomie parteru i piętra zakończono budowę ścianek działowych i wykonywanie tynków. Obecnie tynki kładzione są na II piętrze. Rozpoczęły się również prace związane z wykonaniem posadzek na parterze w tej części budynku. Równolegle prowadzony jest montaż instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych – tłumaczy Bartłomiej Sarna.

Co do wspomnianego już skrzydła południowego i północnego, to wiadomo, że realizowane są tam bardzo zaawansowane działania wykończeniowe na wszystkich kondygnacjach.

Koszt zadania wyższy o kilka milionów złotych

Zaznaczmy, że inwestycja miała kosztować 44,21 mln zł. Jednak jeszcze w poprzednim roku firma zajmująca się modernizacją obiektu wystąpiła z prośbą o dodatkową kwotę, tłumacząc to wzrostem cen i inflacją. Wiadomo już, że przebudowa będzie droższa o ponad 7 mln zł. – PKP S.A. doszły do porozumienia z wykonawcą prac w zakresie waloryzacji kontraktu. Obecnie wartość kontraktu, po uwzględnieniu dotychczasowych aneksów, w tym tego ostatniego obejmującego waloryzację wynosi 51,75 mln złotych brutto – przekazywał naszemu portalowi jeszcze w kwietniu Bartłomiej Sarna z wydziału prasowego PKP S.A. 

Nie zmieniła się przy tym data zakończenia prac. Dworzec ma być ponownie udostępniony dla pasażerów w drugiej połowie 2023 roku. Remont obiektu jest realizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych i dofinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Jak już informowaliśmy, inwestycja odwzoruje bryłę budynku w pełnej zgodności z oryginałem z 1971 roku. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. Układ hali zaprojektowano w sposób przyjazny klientom. Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze zostanie zaadaptowana na pomieszczenia biurowe. W budynku siedzibę będzie mieć komenda regionalna Straży ochrony Kolei oraz Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach. Dzięki przebudowie dworzec ma zostać dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przeczytaj także