Znamy świętokrzyskich kandydatów do tytułu Mistrza Mowy Polskiej - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Znamy świętokrzyskich kandydatów do tytułu Mistrza Mowy Polskiej

Przeczytaj także

W poniedziałek w Kieleckim Centrum Kultury odbyły się kolejne przesłuchania świętokrzyskich kandydatów do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Wzięły w nich udział cztery osoby.

Oceniającymi byli przedstawiciele Rady Programu MMP: dyr. do spraw promocji Danuta Jakubowska, prof. Bolesław Faron, Czesław Czaja, Piotr Pankanin, organizator programu Piotr Kossakowski i przedstawicielka naszego regionu świętokrzyskiego prof. Marzena Marczewska.

Świętokrzyska pretendentka do tytułu, jedyna kobieta w pięcioosobowej grupie zwycięzców pierwszego etapu, Kama Kępczyńska-Kaleta opowiadała o swym przywiązaniu do języka polskiego, gwary świętokrzyskiej i o tym, że lubi uczyć języków obcych, choć nie lubi naleciałości obcych języków do języka rodzimego. Maciej Kmita, tak jak poprzednio ujął jury prezentacją na temat uroków rodzinnego Pińczowa, swojego przywiązania do tego miasta. Jak powiedział, wybrał taki temat, aby oddać pokłon mieszkańcom Pińczowa i osobom, dzięki którym pokochał swój region, język polski, poezję i muzykę.

Edward Rzepka, zmienił treść swego wystąpienia. Poruszającą mowę o demokracji, zbudował na kanwie wielkiego wydarzenia którego był świadkiem 30 lat temu w Kongresie USA, gdy Lech Wałęsa wygłosił przemówienie zaczynające się od słów zapożyczonych z konstytucji Stanów Zjednoczonych: My, naród. Piotr Zawadzki zaprezentował skecz, znany z pierwszego etapu. Poprowadził z aktorską swobodą i dziennikarskim doświadczeniem dwie scenki, mające przekonać słuchających, że za nieposzanowanie gramatycznych i stylistycznych zasad języka polskiego i ubogie słownictwo, może grozić najwyższa kara.

Cała czwórka zakwalifikowała się do półfinału, czyli otrzymała rekomendacje do dalszego wyścigu do tytułu Mistrza. Wszyscy zostali wpisani na ogólnopolską listę kandydatów (około 70 osób). Do 14 maja spośród tych osób, będą wybrane takie, które otrzymają zaproszenie do Zamku Królewskiego w Warszawie.

Tam zaprezentują po raz kolejny swoje umiejętności, tym razem przed całą Radą Programu i jurorami. Wtedy wybrane zostaną osoby, które będą zaproszone do udziału w XXI Gali Mistrza Mowy Polskiej, która odbędzie się 20 września w Kieleckim Centrum Kultury. Dopiero spośród laureatów wybranych w maju (dziesięć do dwunastu osób), jury w trakcie Gali wybierze Mistrza Mowy Polskiej.

oprac. maw

Przeczytaj także