Rozpoczęły działalność punkty skoordynowanej pomocy dla uchodźców z Ukrainy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rozpoczęły działalność punkty skoordynowanej pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Przeczytaj także

W stolicy regionu świętokrzyskiego działają już dwa punkty skoordynowanej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Punkty czynne są całą dobę, podobnie jak i telefon (41 342 12 14), gdzie można uzyskać niezbędne informacje.

Główny punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy działa przy Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim (Al. IX Wieków Kielc 3), a drugi na Dworcu Autobusowym – Punkt Promocji Kielc (wejście A), ul. Czarnowska 12.

„W punktach zapewnione zostanie wsparcie dotyczące uregulowania pobytu w Polsce. Osoby będą mogły otrzymać informację o instytucjach użyteczności publicznej oraz np. tego, gdzie i w jakim zakresie można kierować się po pomoc medyczną” – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Zostaną przygotowane także specjalne ulotki informacyjne dla osób z Ukrainy o możliwościach pomocy, która jest dla nich przygotowana. Ulotki będą zawierać informacje dotyczące numerów telefonów, wskazówki, gdzie szukać pomocy oraz instrukcje, jak uregulować pobyt w Polsce oraz w jaki sposób ubiegać się o status uchodźcy. Punkty są czynne całą dobę, podobnie jak i numer telefonu – 41 342 12 14. Można tam uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Osoby narodowości ukraińskiej, które mieszkają na stałe w woj. świętokrzyskim i są gotowe do przyjęcia swoich rodaków, mogą zgłaszać to do wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

„My tworzymy zbiorczą bazę adresową. Prosimy podać swoje namiary oraz liczbę osób, którą mogą państwo przyjąć. My te dane na bieżąco przekazujemy do punktów recepcyjnych na granicy polsko-ukraińskiej. Jeżeli ktoś później na granicy chce się skontaktować, jesteśmy w stanie najszybciej udzielić tej informacji” – powiedział wojewoda świętokrzyski.

Koniusz podobny apel skierował do samorządów, które przygotowują miejsca dla uchodźców. „Każda inicjatywa lokalna i samorządu powinna być zgłoszona do wojewody, ponieważ my bierzemy odpowiedzialność za skoordynowanie całej pomocy. Jest to potrzebne po to, aby te osoby mogły unormalizować swój pobyt w naszym kraju. Musimy mieć pewną kontrolę i ograniczyć zupełnie dowolne przemieszczanie się osób” – zaznaczył.

Miejsca dla Ukraińców są przygotowywane m.in. w hotelach, pensjonatach i bursach. Uchodźcy z Ukrainy mogą tam liczyć nie tylko na nocleg, ale i wyżywienie. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

Przeczytaj także