Agata Wojda o koncepcji sprawny urząd – dostępne miasto - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Agata Wojda o koncepcji sprawny urząd – dostępne miasto

Przeczytaj także

Utworzenie profesjonalnego Biura Obsługi Mieszkańców, zwiększenie dostępności i jakości cyfrowych usług dla mieszkańców, rozwój zawodowy urzędników oraz wdrożenie nowoczesnej Karty Mieszkańca. Agata Wojda, kandydatka na funkcję Prezydenta Kielc, podczas środowej konferencji prasowej przedstawiła założenia dotyczące zmian w zakresie funkcjonowania Urzędu Miasta i poprawy jakości obsługi mieszkańców.

Miasto tworzą wszyscy mieszkańcy, lecz to Urząd Miasta i jego jednostki organizacyjne stwarzają warunki dla rozwoju i współpracy, zdobywają fundusze oraz realizują ważne projekty dla lokalnej społeczności.

– Obecnie kluczowym problemem w Kielcach jest brak przywództwa. To mocny, silny lider nadaje impuls, wyznacza cele i zadania, docenia pracowników, którzy dobrze je realizują i koryguje te elementy, które wymagają poprawy. Ostatnie pięć lat postrzegam jako pewien kryzys przywództwa. Dziś urząd miasta to głównie administrowanie i gaszenie pożarów, a nie patrzenie kilka kroków do przodu, bez nadawania kierunku rozwoju i wyznaczania ambitnych celów. Zmiana tej filozofii musi nastąpić dzień po wyborach, a wszyscy pracownicy muszą wiedzieć, w jakim kierunku zmierzamy – podkreślała Agata Wojda.

Kandydatka na Prezydenta Kielc zapowiedziała zmianę organizacyjną urzędu. – Oprócz Biura Rozwoju Miasta, o którym już wspominałam, stworzę również profesjonalne Biuro Obsługi Mieszkańca, dzięki czemu, każdy mieszkaniec będzie mógł uzyskać pełną informację w „jednym okienku” – zapowiedziała.

Agata Wojda zamierza także postawić na rozwój zawodowy pracowników urzędu, poprzez wprowadzenie efektywnej polityki kadrowej, odpowiednie wynagrodzenia, system premii motywacyjnych, a także udział pracowników w szkoleniach i konferencjach, który pozwoli podnosić indywidualne kompetencje.

Kolejnym, ważnym punktem programu jest utworzenie Karty Mieszkańca – w postaci aplikacji mobilnej, ale również tradycyjnej. – Będzie to zintegrowany system korzystania z usług miejskich, wraz z dostępem do indywidualnego profilu mieszkańca. Obejmie on m.in. komunikację publiczną, strefę parkowania, kartę biblioteczną, miejskie obiekty sportowe i instytucje kultury czy przedszkola i żłobki. Każdy mieszkaniec będzie mógł załatwić swoją sprawę, ale zyska także benefity, na przykład w postaci zniżek na bilety, rower miejski czy wejściówki na imprezy w Targach Kielce – mówiła.

RELACJA Z KONFERENCJI PRASOWEJ:

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej zapowiedziała także przeprowadzenie szerokiego procesu cyfryzacji usług, tak by mieszkańcy większość spraw mogli załatwić bez konieczności wychodzenia z domu.

W tym przypadku samorząd wykonał już pierwszy ważny krok. Miasto pozyskało środki zewnętrzne na utworzenie Platformy Smart City, wspomagającej zarządzanie miastem oraz zwiększającej dostępność i jakość cyfrowych usług dla mieszkańców.

Celem projektu o wartości ponad 2 miliony złotych, jest poprawa dostępu do usług publicznych dla mieszkańców, przedsiębiorców i instytucji, ograniczenie odwiedzin obywateli w urzędzie i przeniesienie kontaktu z urzędem do jednego punktu załatwiania spraw – Centrum Kontaktu.

– Dostrzegamy ogromne korzyści, które może przynieść ten projekt – podkreślał Tomasz Porębski, były rzecznik kieleckiego ratusza, obecnie sekretarz miasta Starachowice, sprawujący nadzór nad funkcjonowaniem całego urzędu.

– Zakłada on m.in. wdrożenie oprogramowania do obsługi m.in. chatbot, voicebotu, dedykowanego portalu oraz call center, co pozwoli na kontakt mieszkańców z urzędem 24 h na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Poprawi także obsługę osób z niepełnosprawnościami, przede wszystkim osób niesłyszących.

Ogromną wartością będzie wprowadzenie Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją, co pozwoli na sprawniejszą i szybszą obsługę mieszkańców, ale także przyniesie oszczędności. Dziś każda korespondencja, która wpływa do urzędu drogą elektroniczną i tak jest drukowana, a następnie w formie papierowej wpływa do obiegu wewnętrznego – wyjaśniał Tomasz Porębski. – Projekt jest bardzo dobry, ale wymaga maksymalnego zaangażowania w jego realizację, tak by po wdrożeniu spełniał w 100% oczekiwania mieszkańców.

Warto podkreślić, że miasto Kielce, przy dużym zaangażowaniu Biura Smart City, wdrożyło już szereg rozwiązań informatycznych wspierających realizację zadań miasta, partycypację społeczną oraz podejmowanie decyzji, w tym m.in. Portal Idea Kielce, Geoportal, Miejski System Informacji Przestrzennej.

Te wszystkie rozwiązania funkcjonują bardzo dobrze i stanowią dobrą praktykę, którą często inspirują się inne miasta. Za wdrożenie i wykorzystywanie tych rozwiązań miasto Kielce było wielokrotnie nagradzane, ostatnio podczas jednego z najważniejszych wydarzeń Smart City Forum.

– Warto jednak podkreślić, że te rozwiązania mają ogromny potencjał i możliwości, aby być wykorzystywane znacznie szerzej zarówno przez pracowników miasta,  jak i przez kadrę zarządzającą w codziennej pracy. Decyzje podejmowane w mieście powinny opierać się na aktualnych danych. Im lepszy będzie do nich dostęp, tym lepiej dla miasta – mniej błędów, szybsze decyzje administracyjne, lepsze decyzje strategiczne. Wymaga to silniejszego nacisku na cyfryzację na wielu polach – podkreślał Szymon Ciupa, kielczanin i ekspert Związku Miast Polskich z zakresu smart city.

Miasto powinno stawiać na rozwój kompetencji cyfrowych pracowników, zarządzających i mieszkańców. Powinno wdrożyć w pełni cyfrową obsługę krytycznie ważnych – z punktu widzenia mieszkańców i inwestorów – procesów. Dane i narzędzia cyfrowe pozwalają na lepszą koordynację zadań i lepsze wykorzystywanie publicznych pieniędzy.

Rozwiązania cyfrowe powinny być szerzej wykorzystywane zarówno w Urzędzie Miasta, jak i jednostkach organizacyjnych w takich obszarach jak:

– obsługa inwestorów i promocja gospodarcza (system wspierający lokalizację biznesu oraz zapewniający szczegółowe i wiarygodne informacje dla przedsiębiorców)

– zarządzanie infrastrukturą drogową  i komunalną (drogi, oświetlenie, energia)

– zarządzanie zielenią miejską (inwentaryzacja zieleni, system wspierający jej utrzymanie i rozliczanie prac)

– gospodarka przestrzenna

– Miasto powinno również szerzej inwestować w cyfrową obsługę mieszkańców na najwyższym poziomie. Wspomniane rozwiązania, jak wdrożenie e-usług czy zintegrowanej karty mieszkańca, funkcjonują już w wielu polskich miastach jak Gdynia czy Poznań. Kielce stoją na progu ważnej zmiany, kierując się ku inteligentnej przyszłości. Propozycje zmian w obszarze cyfryzacji mają na celu nie tylko odpowiedzieć na aktualne potrzeby, ale także wytyczyć drogę do innowacyjnego, zintegrowanego i dynamicznego miasta  – podkreślał Szymon Ciupa.

Podczas konferencji wspomniano również o planach rozwoju Centrum Usług Miejskich oraz znacznego rozszerzenia go o zadania związane z obsługą informatyczną urzędu i jednostek, wznowieniu hachaktonów miejskich, które pozwalają na angażowanie wielu młodych (ale nie tylko) ludzi w tworzenie innowacyjnych, cyfrowych rozwiązań miejskich czy planach organizacji cyklicznych spotkań dot. innowacji miejskich – grup roboczych, z udziałem przedstawicieli miasta, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców, podczas których omawiane byłyby działania miasta w zakresie pobudzania innowacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań miejskich.

Przeczytaj także