Bogdan Wenta podsumował kolejny rok prezydentury. Wymienia swoje sukcesy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Bogdan Wenta podsumował kolejny rok prezydentury. Wymienia swoje sukcesy

Przeczytaj także

Podczas czwartkowej sesji absolutoryjnej prezydent Kielc, Bogdan Wenta podsumował ostatni rok swojej prezydentury. Największą uwagę skupił na przyszłych inwestycjach z funduszy unijnych. 

Na sesji absolutoryjnej radni podsumowują pracę prezydenta, któremu mogą udzielić wotum zaufania oraz absolutorium za 2021 rok. Przypomnijmy, ze Bogdan Wenta w pierwszych dwóch latach swoich rządów nie otrzymał wotum zaufania. Stało się to dopiero w poprzednim roku. 

W swoim wystąpieniu włodarz miasta podkreślił na początku, że to kolejny rok, w którym miasto musiało działań w warunkach pandemicznych. – Najważniejszym priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony mieszkańców – mówił. 

Sporą część podsumowania ostatniego roku poświęcił Kontraktowi Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego. Zawiera on inwestycje dla całego regionu, w tym Kielc, które mają zagwarantowane unijne dofinansowanie. Wymieniał pieniądze m.in rozwój Kieleckiego Parku Technologicznego, przebudowę Placu Wolności, modernizację Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Langiewicza oraz zagospodarowanie Doliny Silnicy, Ogrodu Botanicznego, Parku Miejskiego oraz kieleckich rezerwatów. 

– Na cele wskazane bezpośrednio przez miasto Kielce ma być przeznaczone łącznie prawie 73 miliony euro, czyli prawie 335 milionów złotych. Jeśli dołożymy do tego prawie 80 milionów euro na inwestycje, które realizowane będą w Kielcach przez inne podmioty – szpitale, Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnikę Świętokrzyską czy Główny Urząd Miar, to wyjdzie (bez uwzględniania środków na inwestycje drogowe), że w Kielcach w najbliższych latach zainwestowanych zostanie prawie 153 miliony euro, czyli ponad 701 milionów złotych – podkreślał Bogdan Wenta. 

Kolejnym tematem przewodnim była zielona rewitalizacją miasta. Włodarz miasta wymieniał rewitalizację skweru im. Ireny Sendlerowej, Rynku wraz z ulicą Bodzentyńską, a także zagospodarowanie pasa zieleni przed budynkiem dawnej synagogi. – Długofalowo wpłynie to bardzo pozytywnie na poprawę jakości powietrza, a także na obniżenie temperatury w okresie letnim w ścisłym centrum Kielc – mówił. 

Chwalił się także prowadzonymi inwestycjami drogowymi. – Przebudowujemy ulicę Domaszowską z rozbudową skrzyżowania Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego z Aleją Solidarności i poprawiamy tym samym dojazd do kampusu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Nowa infrastruktura drogowa na Osiedlu Dąbrowa II pozwoli z kolei na dobry dostęp do nowych obszarów inwestycyjnych i mieszkaniowych. Zmodernizowaliśmy ulicę Wojska Polskiego na odcinku od ul. Miodowicza do ul. Tarnowskiej. Kontynuujemy poprawę infrastruktury drogowej w ramach programu Peryferia. Świadczą o tym rozpoczęte po długoletnim oczekiwaniu prace przy ulicy Prostej, Skalistej czy Monte Cassino – wymieniał. 

Bogdan Wenta informował również o sukcesach z dziedziny sportowej i edukacyjnej. – Po latach oczekiwań udało się uzyskać wsparcie na inną, ważną oświatową inwestycję, czyli budowę Hali Sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym. Najstarsze kielecka szkoła zyska w końcu nowoczesną bazę sportową. W ubiegłym roku, dzięki głosom mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego powstał nowoczesny kompleks boisk przy Szkole Podstawowej nr 9, w tym roku – kilka tygodni temu – także dzięki wyborowi obywateli – powstał kompleks nowoczesnych boisk na osiedlu Bocianek.

Wspomniał też o Koronie Kielce. – dało nam się, w dużym stopniu dzięki odważnej decyzji Rady Miasta, uporządkować zaniedbane finanse klubu, udało się odwrócić chaotyczną politykę transferową poprzedniego właściciela i sprawić, że w klubie chcą grać bardzo wartościowi piłkarze i udało się wreszcie, z czego jestem także osobiście dumny, przywrócić wśród kielczan zaufanie do klubu, które wyrażane jest poprzez coraz liczniejszą obecność kibiców na jego stadionie. Pokazaliśmy wspólnym wysiłkiem, że potrafimy dobrze zarządzać, a efekt sportowy osiągnięty w finale baraży jest tylko tego adekwatnym potwierdzeniem – mówił. 

Przeczytaj także