Co powstanie w miejscu dawnego banku ING przy Silnicznej? Jest kolejny wniosek dewelopera - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Co powstanie w miejscu dawnego banku ING przy Silnicznej? Jest kolejny wniosek dewelopera

Przeczytaj także

Wizualizacje: Studio Architektury Paweł Dziwiński

Czterokondygnacyjny budynek z maksymalnie 70 lokalami mieszkalnymi oraz 35 miejscami postojowymi może powstać przy ulicy Silnicznej w Kielcach. Tak z wynika z trzeciej już wersji wniosku, który po raz pierwszy w trybie specustawy mieszkaniowej trafił do ratusza na początku 2023 roku. O planowanym przedsięwzięciu mogą się wypowiedzieć mieszkańcy w konsultacjach społecznych. 

Obecnie na działce stoi opuszczona kamienica, gdzie wcześniej mieścił się bank ING. W złożonych do urzędu dokumentach czytamy, że wspomniany obiekt „przeznacza się do wyburzenia”. Za wniosek o realizację w tym miejscu nowego przedsięwzięcia wnioskuje AKP GRUPA Pocheć Andrzej Sp. K. Od strony zachodniej teren sąsiaduje z hotelem DAL.

– Planowana inwestycja polega na stworzeniu budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w części parteru (w tym usługi handlu o powierzchni sprzedaży do 100 m2) oraz garażem podziemnym. Zadanie planowane jest do realizacji jednoetapowo. Budynek swoimi gabarytami i wysokością nawiązywać będzie do zabudowy pierzejowej ul. Silnicznej – czytamy w koncepcji urbanistyczno – architektonicznej.

W obiekcie o czterech kondygnacjach nadziemnych, z antresolami nad ostatnią kondygnacją, przewidziano maksymalnie 70 lokali mieszkalnych, których łączna powierzchnia użytkowa ma wynosić 3665,84 m2. Na każdym piętrze znajdować by się miało po 19 mieszkań (1, 2 i 3 – pokojowych), a na parterze byłoby ich 13,  a także jeden lokal użytkowy (z możliwością podzielenia na mniejsze części). W garażu podziemnych zaplanowano 35 miejsc postojowych na samochody osobowe, w tym 2 miejsca dla samochodów osób niepełnosprawnych zaopatrzonych w kartę parkingową. W poziomie piwnic zaprojektowano pomieszczenie rowerowni na 18 rowerów – napisano w dokumencie.

Podkreślono jednocześnie, że „wszystkie miejsca postojowe zostaną zaprojektowane z możliwością doprowadzenia zasilania umożliwiającego zainstalowanie punktów ładowania dla samochodów elektrycznych o mocy nie mniejszej niż 3,7 kW”.

Ponadto cała inwestycja ma powstawać na obszarze zlokalizowanym w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej. Zakazuje się tam realizacji nowych dominant, subdominant i innych elementów degradujących zabudowę historyczną. –  Plan miejscowy wyznacza strefę ochrony ekspozycji „E”, w celu zapewnienia ochrony widoku na zabytkowy zespół urbanistyczny Wzgórza Zamkowego. Jak wynika z przedstawionej analizy nowy obiekt nie przesłania widoku na zabytkowy zespół – podkreślono w dokumencie.

W dokumencie stwierdzono również, że przedsięwzięcie „nie zalicza się do mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko lub do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko”. Przypomnijmy, że omawiany wniosek po raz pierwszy wpłynął do ratusza w marcu 2023 i do tej pory przeszedł już dwie modyfikacje. Widać to po miejscach postojowych, których liczba odpowiada obowiązującym jeszcze do niedawna standardom. Początkowo przy ulicy Silnicznej planowano postawić siedmiokondygnacyjny blok z 40 miejscami dla samochodów oraz maksymalnie 99 mieszkaniami. Zgody nie wyraził jednak konserwator zabytków. Swoją decyzję podtrzymał także przy kolejnej wersji, gdy zakładano stworzenie niższego budynku. 

Od 16 października mieszkańcy mogą wypowiedzieć w sprawie inwestycji. Konsultacje społeczne potrwają do poniedziałku 6 listopada. Uwagi można składać w wersji papierowej na adres: Urząd Miasta Kielce, Rynek 1, 25-303 Kielce lub w postaci elektronicznej na adres [email protected] oraz za pośrednictwem formularza umieszczonego na: konsultacje.kielce.eu 

Przeczytaj także