Jest porozumienie Wojdy z Burszteinem. Piotr Rogula zostanie wiceprezydentem - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Jest porozumienie Wojdy z Burszteinem. Piotr Rogula zostanie wiceprezydentem

Przeczytaj także

Koalicja Obywatelska i klub radnych Perspektywy podpisały porozumienie o współpracy w kieleckiej radzie miasta i urzędzie stolicy regionu świętokrzyskiego. Jednym z jego elementów jest powołanie na stanowisko wiceprezydenta Kielc rekomendowanego przez Perspektywy Piotra Roguli.

Od kilku dni funkcję prezydenta Kielc sprawuje Agata Wojda (KO), która w drugiej turze wyborów na włodarza miasta pokonała Marcina Stępniewskiego (PiS). W wyborach do 25-osobowej kieleckiej Rady Miasta, po 10 mandatów zdobyły KO i PiS. Czworo radnych wprowadził do rady komitet Przyjazne Kielce (klub nazywa się teraz Perspektywy). Jednego reprezentanta ma Nowa Lewica.

KO i Perspektywy podpisały w piątek porozumienie o współpracy w radzie miasta i kieleckim urzędzie. Wiele postulatów dotyczących przyszłości miasta, które pojawiły się w ostatniej kampanii wyborczej było zbieżnych ze sobą. Między kandydatami na prezydenta Kielc często różniliśmy się na temat sposobu dochodzenia do konkretnych efektów. Natomiast ta zbieżność była bardzo widoczna między mną a Maciejem Burszteinem (przewodniczący klubu radnych Perspektyw) – powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej Wojda. Dodała, że z Burszteinem mają „wiele podobnych poglądów na różne kwestie i wiele praktycznych rozwiązań.

– Postanowiliśmy naszą współpracę ubrać w konkretne ramy. Mają one charakter programowy. Zawarliśmy dzisiaj porozumienie programowe, w którym wpisaliśmy wspólne dążenie do osiągania celów rozwojowych miasta. W tym dokumencie znalazło się większość elementów, o których mówiłam w kampanii wyborczej – podkreśliła prezydent Kielc.

Bursztein zaznaczył, że podpisując to porozumienie postanowił wziąć odpowiedzialność za rozwój miasta, a „nie stać tylko na pozycji wiecznego recenzenta i malkontenta”.

„Daje to solidną podstawę, żeby wierzyć, że wiele się zmieni na dobre w najbliższym czasie w Kielcach. Dla mnie najważniejszym aspektem, podkreślałem to podczas tworzenia tego -orozumienia, jest gospodarka. Stoimy wspólnie na stanowisku, że to właśnie ta gospodarka ma być motorem napędowym do tego wszystkiego co zmieni się w najbliższym czasie w mieście – powiedział przewodniczący klubu radnych Perspektywy.

Piotr Rogula nowym wiceprezydentem

Podczas konferencji Wojda przedstawiła kolejnego wiceprezydenta Kielc. W połowie czerwca swoje obowiązki obejmie rekomendowany przez Perspektywy radca prawny i przedsiębiorca Piotr Rogula. Ma sie zajmować gospodarką komunalną, zielenią miejską i polityką mieszkaniową miasta. Rogula będzie też sprawował kontrolę m.in. nad Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni i Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami w Promniku i Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej.

– Stoję przed nowym wyzwaniem. Dotychczasowe doświadczenia z pracy radcy prawnego czy doradcy restrukturyzacyjnego utwierdzają mnie w przekonaniu, że poradzę sobie na nowym stanowisku – powiedział Rogula.

– Żeby mieć możliwość weryfikacji, także czasem kontroli, środowisko Macieja Burszteina zdecydowało się wskazać do ścisłego zarządu miasta swojego kandydata. Aby już teraz mógł wdrażać się w praktyczne zarządzanie w Kielcach, od poniedziałku 13 maja zostanie powołany na pełnomocnika – poinformowała Agata Wojda.

Optymizm w klubach KO i Perspektywy

– Podpisane porozumienie bardzo mnie cieszy. Współpraca z klubem radnych Perspektywy od początku układa się bardzo dobrze. Głęboko wierzę, że stabilność również w Radzie Miasta Kielce da administracji prezydenta poczucie pewności i sprawczości, żeby wszystkie sprawy, o których mówiliśmy w kampanii wyborczej były szybko wdrażane – uważa przewodniczący klubu radnych KO Michał Piasecki. – Myślę, że podczas pierwszego posiedzenia Rady Miasta, wszyscy mogli zobaczyć nową jakość współpracy. Razem z radnymi naszego klubu widzę dobrą i świetlaną przyszłość przed Kielcami – dodaje radny klubu Perspektywy, Maciej Jakubczyk.

To drugi wiceprezydent Kielc powołany przez Wojdę. Od środy swoją funkcję pełni Łukasz Syska, który zajmuje się rozwojem gospodarczym miasta i współpracą z przedsiębiorcami. Prezydent Kielc zapowiedziała, że jej trzeciego zastępcę poznamy w ciągu kilku najbliższych tygodni. Odpowiadać będzie za edukację i oświatę, kulturę, turystykę i promocję miasta oraz politykę społeczną.

ZOBACZ ZAPIS TRANSMISJI LIVE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH WKIELCACH.INFO:

Przeczytaj także