Kielce pod obserwacją. Kamery monitoringu na skrzyżowaniach objętych ITS-em mogą przekazywać nagrania do policji i straży miejskiej - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kielce pod obserwacją. Kamery monitoringu na skrzyżowaniach objętych ITS-em mogą przekazywać nagrania do policji i straży miejskiej

Przeczytaj także

Na większości z 58 skrzyżowań, objętych pracami nad Inteligentnym Systemem Transportowym, pojawią się kamery monitoringu. Będą one przekazywać obraz do Centrum Zarządzania Ruchem na ulicy Czarnowskiej, choć – jeśli zajdzie taka potrzeba – wgląd do nagrań dostanie też policja oraz straż miejska.

Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg, tłumaczy że instalowane są między innymi kamery stałopozycyjne oraz obrotowe. – Służą one do obserwacji. Dzięki nim otrzymamy pogląd na to, co się dzieje na poszczególnych skrzyżowaniach, na wlotach do skrzyżowań. Jeśli więc na przykład dojdzie do kolizji, to będzie można bardzo precyzyjnie odtworzyć przebieg zdarzeń i sprawdzić wszystkie okoliczności –mówi Jarosław Skrzydło.

Dodaje, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to wgląd w nagrany materiał uzyska policja oraz straż miejska. Podstawową funkcją będzie z kolei przekazywanie obrazu do Centrum Zarządzania Ruchem, mieszczącego się przy ulicy Czarnowskiej. Ponadto instalowane są także kamery ANPR, służące do wychwytywania tablic rejestracyjnych.

– Ich celem jest wychwytywanie pojazdów w poszczególnych punktach miasta. Wówczas na podstawie zebranych danych zostanie określony ich czas przejazdu pomiędzy danymi miejscami, przez co będzie można mieć pełny ogląd sytuacji. Będzie można dowiedzieć się, czy na sieci drogowej nie występuje jakaś anomalia. Na przykład, czy w konkretnych dniach i o konkretnej godzinie wydłuża się czas podróży? To da nam szansę, aby temu zaradzić – mówi Jarosław Skrzydło.

Uzupełnia, że kamery ANPR zostaną zsynchronizowane z niedawno zainstalowanymi tablicami zmiennej treści, pokazującymi poszczególne ulice i kierunki przejazdu. Znajdują się one obecnie między innymi na ul. Krakowskiej i Źródłowej. – Na podstawie zebranych danych zostanie wyświetlony czas przejazdu przez konkretne drogi – uzupełnia rzecznik prasowy.

Już po terminie, a prace nadal trwają

Pierwsze dwa typy urządzeń pojawią się na większości z 58 wyposażonych w sygnalizację świetlną skrzyżowań, które objęte są pracami nad Inteligentnym Systemem Transportowym. – Liczba kamer ANPR to z kolei 116. Nie wszystkie są związane ze skrzyżowaniami, niektóre pojawią się przy wjeździe do miasta – mówi Andrzej Choma, inżynier kontraktu ITS.

Dodaje, że cała inwestycja może jeszcze potrwać 2 lub 3 miesiące. Aktualnie prace nie są prowadzone ze względu na warunki pogodowe. – Prace terenowe zakończono przy 45 miejscach. Oczywiście nie wliczając robót porządkowych, czy też polegających na odtworzeniu zieleni. Zostało nam więc 13 skrzyżowań, gdzie na około 8 z nich prowadzimy większe działania, polegające też np. na tworzeniu odcinka ścieżki rowerowej. To między innymi Jagiellońska/Grunwaldzka, Bohaterów Warszawy/Tarnowska, Krakowska/Fabryczna oraz Szczecińska/Sandomierska i Orkana/Warszawska. Kończymy też roboty na Krakowska/Pakosz– tłumaczy Andrzej Choma.

Przypomnijmy, że ITS miał być wprowadzony w połowie 2022 roku, ale termin realizacji był niejednokrotnie przedłużany. Na ostatni wniosek, gdzie wykonawca prosił o zmianę daty na 31 maja 2024, MZD już się jednak nie zgodził. Dlatego też od 11 grudnia na hiszpańską firmę nakładane jest 5 tysięcy złotych kary za każdy dzień opóźnienia.

ITS ma ułatwić poruszanie się po mieście w godzinach szczytu, a najbardziej na zmianach skorzysta komunikacja miejska. Aktualny koszt inwestycji to ponad 30 milionów złotych, a większą część tej kwoty stanowić miały środki unijne. MZD przyznaje jednak że okres dofinansowania minął wraz z końcem 2023 roku. To znaczy, że wydatki ponoszone od stycznia 2024 będą wydatkami niekwalifikowanymi, a więc miasto opłaci je z własnej kieszeni.

Przeczytaj także