Miliony na edukację przedszkolną i szkolnictwo zawodowe. Ruszyły nabory dla placówek oświatowych - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Miliony na edukację przedszkolną i szkolnictwo zawodowe. Ruszyły nabory dla placówek oświatowych

Przeczytaj także

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski

Rozwijanie edukacji przedszkolnej oraz podnoszenie jakości szkolnictwa zawodowego to tematy dwóch pierwszych naborów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, które Urząd Marszałkowski uruchomił pod koniec kwietnia br. Wnioski o dofinansowanie na ten cel można będzie składać od 29 maja do 14 lipca br.

Dziś w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kielcach wicemarszałek Renata Janik oraz dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Katarzyna Kubicka poinformowały dyrektorów placówek oświatowych podległych Miastu Kielce o założeniach tych naborów oraz zachęcały do aplikowania o środki na realizację projektów edukacyjnych.

Przypomnijmy: 28 kwietnia br. ruszyły pierwsze nabory projektów w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027”, którego wartość to blisko 7 miliardów złotych. Dotyczą one projektów ze społecznej, „miękkiej” części programu, której bezpośrednimi odbiorcami są mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Ta część nowego programu będzie skoncentrowana na: wspieraniu zdrowia osób aktywnych zawodowo; edukacji dzieci, młodzieży i osób dorosłych; rozwijaniu usług społecznych, opiekuńczych i medycznych; ponadto na aktywizacji osób bezrobotnych oraz wspieraniu osób pracujących.

Jak poinformowała wicemarszałek Renata Janik – Pierwsze konkursy dotyczą edukacji przedszkolnej oraz kształcenia zawodowego. Autorzy projektów „przedszkolnych” mogą liczyć na 21,8 mln zł unijnego dofinansowania. Pieniądze będzie można przeznaczyć na rozszerzenie oferty przedszkola, np. o różnorodne zajęcia dodatkowe dla dzieci, albo na utworzenie nowych miejsc przedszkolnych. Z kolei na projekty dla techników i szkół branżowych zarezerwowano 56,1 mln zł. Te fundusze będzie można przeznaczyć np. na płatne staże w firmach dla uczniów, na dodatkowe zajęcia i specjalistyczne kursy dla młodzieży, ponadto na szkolenia dla nauczycieli.

Podczas spotkania mowa była także o bezpłatnych warsztatach, dotyczących praktycznych aspektów tworzenia projektów w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027”, do udziału w których zaprasza Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWŚ. – Na początek zaplanowaliśmy dwa takie spotkania: w dniu 29  i 31 maja – mówiła Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania EFS. Będzie to okazja do uzyskania kluczowych informacji, niezbędnych do uzyskania dofinansowania w ramach aktualnych naborów projektów.  Formuła warsztatów przewiduje przede wszystkim przedstawienie zasad tworzenia projektów z wykorzystaniem generatora wniosków SOWA EFS oraz udzielanie odpowiedzi na pytania i rozstrzyganie wątpliwości, dotyczących tworzenia wniosku o dofinansowanie.

W spotkaniu w CK Technik uczestniczyli także wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce Piotr Łojek.

Szczegółowe informacje oraz dokumentacja, niezbędna do przygotowania projektów w ramach obecnie prowadzonych naborów dostępne są na portalu FEŚ 2021-2027. Z kolei wszelkie informacje dotyczące warsztatów z pisania wniosków dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego: spotkanie w dniu 29.05 oraz spotkanie w dniu 31.05

Do pobrania prezentacja pt. Program regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 edukacja przedszkolna i szkolnictwo branżowe

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Przeczytaj także