Rozbudowa Kadzielni. W planach kawiarnia, przystań kajakowa i inne atrakcje - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rozbudowa Kadzielni. W planach kawiarnia, przystań kajakowa i inne atrakcje

Kadzielnia może doczekać się pawilonu wtopionego w skarpę, gdzie znajdzie się kawiarenka, sklep z pamiątkami, toalety, a także sale edukacyjne. To nie koniec nowości – plany przewidują przystań kajakową oraz ogród deszczowy. Trwają także prace nad innowacyjną aplikacją dla turystów.

Pawilon wtopiony w skarpę ma zawierać zaplecze gastronomiczne, edukacyjne i sanitarne. Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury w Kielcach zaznacza, że już istniejące kontenery nie spełniają funkcji sanitarnej, szczególnie przy bardzo dużym natężeniu turystów. Nowy obiekt ma pomóc również jednostkom pracującym na terenie Kadzielni, gwarantując pomieszczenia socjalne.

– W tej chwili Kadzielnia jest naszym flagowym obiektem turystycznym. Liczba zwiedzających z roku na rok systematycznie rośnie. Jeśli mamy być miastem turystycznym, to trzeba postarać się o odpowiednią infrastrukturę. Chcemy, żeby w obiekcie wtopionym w skarpę znalazły się między innymi toalety, miejsce na kawiarenkę i sklep z pamiątkami. To wszystko ma być ukryte w jednym miejscu, od strony ulicy Krakowskiej. Aby komponowało się z krajobrazem Kadzielni – mówi Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury w Kielcach.

Zmiany mają także dotknąć skałki geologów. Mowa tutaj o oznaczonych trasach turystycznych i platformie widokowej. Inwestycja ma wyeliminować nieodpowiednie zachowania odwiedzających, którzy często podrzucają śmieci.

– Chcemy wytyczyć szlak turystyczny, przy skałce geologów. Bo jeżeli teren nie jest zagospodarowany, to ludzie traktują go jak wysypisko śmieci. Co chwile coś przynoszą, zostawiają. Gdy nastąpi odwrotna sytuacja, to turyści automatycznie ucywilizują swoje zachowania. Chcemy więc przygotować oznaczone trasy, platformę widokową i zainstalować monitoring – dodaje Mirosław Hejduk.

Należy także wspomnieć o samym dnie Kadzielni. Bardzo możliwe, że pojawi się tam pomost oraz przystań kajakowa.

– Ludzie często pytają, czy nie dałoby rady stworzyć mini przystani z kajakami, która byłaby przydatna podczas różnych imprez okolicznościowych. Podkreślę, że nie chodzi o rezerwat, ale o jezioro szmaragdowe. Nie ma tam konkretnych ograniczeń związanych z ochroną przyrody. Będziemy przygotowywać plan wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Jeżeli wszyscy specjaliści wyrażą zgodę, to wtedy wdrożymy ten pomysł – twierdzi dyrektor Geonatury.

Oprócz tego przewiduje się utworzenie ogrodów deszczowych oraz przebudowę dachu amfiteatru. Pieniądze na inwestycje Geonatura otrzyma z Unii Europejskiej. Kielce dostaną około 18 milionów złotych. Oprócz Kadzielni, drobnych prac doczekają się pozostałe rezerwaty, między innymi ten położony na Ślichowicach.

Czy na turystów czekają jeszcze jakieś nowości? Trzeba wspomnieć o aplikacji, która będzie udostępniać informacje dotyczące zwiedzanych rezerwatów.

– To praktycznie pierwsza w Polsce aplikacja do zarządzania ruchem turystycznym. Będzie wskazywać gdzie się znajdujemy, a także jakie miejsce warto jeszcze zobaczyć. Później wygeneruje zbiorczą informację z całej wizyty, która przyda się na przykład uczniom lub studentom. Wkrótce przetestujemy ją na Kadzielni. Jeżeli wszystko się uda, to rozszerzymy jej działanie na pozostałe obiekty  – zaznacza.

Przeczytaj także