Ruszają zapisy na darmowe badania na przeciwciała Covid-19 - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Ruszają zapisy na darmowe badania na przeciwciała Covid-19

Już w maju będziemy mogli sprawdzić czy jesteśmy odporni na zakażenie koronawirusem. Od 30 kwietnia w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu rusza rejestracja na bezpłatne badania przeciwciał anty SARS-Cov-2 w klasie IgG. Badania rozpoczną się 4 maja.

Badania na obecność przeciwciał W RCNT prowadzone będą od 4 maja do wyczerpania środków przekazanych w ramach projektu „Stop wirusowi”. Aby zarejestrować się na badanie należy zadzwonić pod numer telefonu 663 537 050, w godzinach 8-10, w dni powszednie. Zarejestrować będzie się mogła tylko jedna osoba, rezerwacja wizyt będzie możliwa z najdalej tygodniowym wyprzedzeniem, dzienny limit przyjęć to 50 osób. Rejestrować można się już od piątku 30 kwietnia.

Punkt pobrań znajduje się na parterze budynku Biobanku, przy wejściu głównym. Przyjmuje w dni powszednie od 8 do 11. Testy wykonywane są po pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły (10 ml), wynik pacjent pozna maksymalnie do 24 godzin.

Badanie, które obecnie można wykonać prywatnie, kosztuje około 100 zł. Za miesiąc będzie je można wykonać w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym świętego Rafała w Czerwonej Górze oraz Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Darmowe badania możliwe są dzięki zgodzie jaką otrzymał zarząd województwa od Komisji Europejskiej. Odbywać się będą w ramach realizowanego projektu „Stop wirusowi” . Dzięki niemu ponad 2 milionów złotych trafiły do trzech wyżej wymienionych podmiotów. Blisko 1 milion złotych trafi do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim. Środki zostaną też przeznaczone na zwiększenie liczby bezpłatnych testów na obecność obecność wirusa SARS-Cov-2.


Przeczytaj także