Startują warsztaty dla beneficjentów programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Startują warsztaty dla beneficjentów programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Przeczytaj także

Fot. Urząd Marszałkowski

Ponad 2,6 mld euro trafi do sześciu województw w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. W czwartek w Kielcach zainaugurowano regionalne warsztaty dla samorządów i przedsiębiorców dotyczące możliwości skorzystania z tego wsparcia.

„Dajemy beneficjentom unikalną szansę przygotowania się do sięgania po Fundusze Europejskie – warsztaty w regionie z udziałem ekspertów z instytucji przeprowadzających nabory” – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

„Chcemy zapewnić zarówno firmom, jak i samorządom jak najpełniejsze i +z pierwszej ręki+ informacje o możliwościach i warunkach pozyskania wsparcia. Wszystko po to, aby składane wnioski o dofinansowanie były jak najwyższej jakości, a pieniądze z programu sprawnie pracowały w gospodarce” – dodała.

Marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podkreślił, że w województwach objętych programem Polska Wschodnia, w tym również w regionie świętokrzyskim, zaszły ogromne zmiany świadczące o wielkiej determinacji w wykorzystaniu środków unijnych.

„W naszym województwie zostały one przeznaczone m.in. na rozwój przedsiębiorczości, inwestycje w komunikację miejską, drogi oraz kolej” – powiedział marszałek. Jak przypomniał, „wśród inwestycji prowadzonych z Programu Polska Wschodnia znalazły się m.in. prace na linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz, przebudowa dworca autobusowego w Kielcach, projekty realizowane na drogach wojewódzkich czy też zakup autobusów niskoemisyjnych”.

Wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Renata Janik zaznaczyła, że fundusze dla Polski Wschodniej są ważnym uzupełnieniem regionalnego programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. – Dziękuję Pani Minister za inaugurację nowej perspektywy ze środków Polski Wschodniej w naszym województwie i za warsztaty, dzięki którym nasi samorządowcy i przedsiębiorcy pozyskają wiedzę jak pisać projekty, aby wykorzystać jak najwięcej środków z obecnej perspektywy. Fundusze z Polski Wschodniej są bardzo ważnym uzupełnieniem naszego regionalnego programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 20201-2027. Dzięki tym środkom region świętokrzyski będzie się rozwijał, a przedsiębiorcy będą napędzali jego gospodarkę – powiedziała wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Kierowniczka Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE Angela Martinez-Sarasola wskazała, że Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej jest najlepszym przykładem na to, w jaki sposób zaprojektowana została Polityka Spójności.

„Dzięki wsparciu z budżetu Unii Europejskiej, w wysokości blisko 12 mld złotych, najbardziej potrzebujące go regiony Polski otrzymują możliwość rozwoju infrastruktury i transportu, przedsiębiorczości, efektywności sieci elektroenergetycznej dla dystrybucji zielonej energii oraz turystyki” – zaznaczyła.

– Dziękuję Pani Minister za inaugurację nowej perspektywy ze środków Polski Wschodniej w naszym województwie i za warsztaty, dzięki którym nasi samorządowcy i przedsiębiorcy pozyskają wiedzę jak pisać projekty, aby wykorzystać jak najwięcej środków z obecnej perspektywy. Fundusze z Polski Wschodniej są bardzo ważnym uzupełnieniem naszego regionalnego programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 20201-2027. Dzięki tym środkom region świętokrzyski będzie się rozwijał, a przedsiębiorcy będą napędzali jego gospodarkę – powiedziała wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 to kontynuacja wsparcia dla pięciu województw makroregionu: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Nowością w tej edycji jest objęcie programem także części województwa mazowieckiego – z wyłączeniem Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów. Budżet programu wyniesie ponad 12 mld zł. Obecnie trwają nabory w konkursach: Platformy startowe dla nowych pomysłów – konkurs dla ośrodków innowacji jako animatorów Platform startowych, Wzornictwo w MŚP oraz Dystrybucja energii.

W najbliższych tygodniach ruszą kolejne nabory w konkursach skierowanych między innymi do firm i samorządów. Przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotacje w obszarach automatyzacji i robotyzacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Jesienią wystartuje konkurs dla startupów, a pod koniec roku przedsiębiorcy z branży turystycznej będą mogli skorzystać z dedykowanych im pożyczek. Do JST zaś skierowane będą konkursy w obszarach adaptacji do zmian klimatu, zrównoważonej mobilności miejskiej, infrastruktury dróg wojewódzkich i zrównoważonej turystyki. W drugiej połowie roku wystartują konkursy FEPW na inwestycje ukierunkowane na czynną ochronę przyrody i różnorodności biologicznej w obszarach Natura 2000.

Harmonogram naborów projektów dostępny jest na www.fepw.gov.pl/#Naborywniosków. Kolejne warsztaty odbędą się w: Rzeszowie, Radomiu, Lublinie, Olsztynie i Białymstoku.

Przeczytaj także