DJIA, czyli indeks Dow Jones Industrial Average – co warto wiedzieć? - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

DJIA, czyli indeks Dow Jones Industrial Average – co warto wiedzieć?

Przeczytaj także

DJIA, Dow Jones Industrial Average, Dow Jones lub po prostu Dow – wszystkie z tych terminów odnoszą się do jednego z najważniejszych indeksów amerykańskiej giełdy. Mimo że gromadzi on zaledwie 30 spółek, jest bardzo istotnym wskaźnikiem stanu gospodarki USA. Oto najważniejsze informacje na temat DJIA, które będą przydatne zwłaszcza dla inwestorów.

Co to jest DJIA?

Skrót DJIA rozwija się jako „Dow Jones Industrial Average”. Jest to indeks giełdowy utworzony przez dziennikarza Charlesa Dowa i statystyka Edwarda Jonesa jeszcze pod koniec XIX wieku – to sprawia, że jest to jeden z najstarszych indeksów na świecie. Z założenia jego kurs odwzorowuje uśrednioną wartość 30 największych spółek giełdowych z USA. Mimo że w jego nazwie znajdziemy słowo „industrial”, czyli „przemysłowy”, sam indeks nie ogranicza się do samego przemysłu – aktualnie obejmuje on firmy z każdego sektora, z wyłączeniem transportu i firm użyteczności publicznej (ang. „utilities”).

Jak wylicza się wartość DJIA?

W przeciwieństwie do większości szerokich indeksów giełdowych, które opierają swoją wartość na kapitalizacji spółek, DJIA to indeks typu cenowego. Jego kurs jest zatem zależny od cen poszczególnych akcji. Nie są one jednak wyliczane jako prosta średnia – z uwagi na komplikacje w obliczeniach związane z łączeniem spółek, podziałem akcji i innymi aktywnościami spółek stosuje się specjalny dzielnik określany jako „Dow Divisor”. Wartość dzielnika jest na bieżąco dostosowana do układu spółek, znajdując się obecnie w okolicach 0,152. Sam indeks jest wyliczany poprzez podzielenie łącznego kursu notowanych spółek przez dzielnik.

Jakie spółki wchodzą w skład indeksu DJIA?

Choć w początkowych latach indeks DJIA skupiał się wyłącznie na spółkach przemysłowych, dziś jest on wyliczany na podstawie wyselekcjonowanego zbioru 30 firm mających największe znaczenie dla amerykańskiej gospodarki. Są to przedsiębiorstwa z różnych sektorów, które łączy przede wszystkim wysoka kapitalizacja, zdrowa sytuacja finansowa i duże znaczenie w obrębie wybranej branży. Indeks obejmuje zatem wiele firm o globalnym zasięgu, z którymi styczność na co dzień mają również np. polscy inwestorzy – to m.in. Coca-Cola, Apple, Disney, IBM, Intel, McDonald’s, Microsoft, Nike czy Visa. Najnowszym dodatkiem do indeksu jest Amazon, który w lutym 2024 zastąpił firmę holdingową Walgreens, kojarzoną głównie z siecią aptek Walgreens.

Jak można inwestować w indeks Dow Jones?

Bezpośrednie inwestowanie w DJIA nie jest możliwe z uwagi na fakt, że jest to indeks, a nie osobna spółka giełdowa. Inwestorzy mają jednak inne sposoby, by zarabiać na zmianach wartości indeksu. Najpopularniejszą opcją jest zakup funduszy ETF podążających za DJIA. Jest to szczególna kategoria funduszy, w ramach której obrót udziałami odbywa się w praktycznie taki sam sposób, jak w przypadku zakupu i sprzedaży akcji spółek giełdowych. Kolejną metodą są kontrakty CFD, czyli kontrakty na różnice kursowe. Są to instrumenty pochodne, przy których strata lub zysk nie zależą od samej ceny, a od jej zmiany w określonym horyzoncie czasowym.

W zależności od brokera dostępne mogą być również inne indeksy, które uwzględniają tę samą grupę spółek – np. USA 30 (główną różnicą wobec DJIA jest inny dzielnik). Inwestowanie w tego typu rozwiązania jest stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem z uwagi na fakt, że ich wartość odwzorowuje dość szeroki segment rynku, a sam skład indeksu jest na bieżąco dostosowywany, co pozwala zabezpieczyć się przed zmianami dotyczącymi pojedynczych firm. Przypominamy jednak, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj także